Tegusad noored matkivad parlamendi tööd

Pille Rõivas 14. juuli 2006, 00:00

Viis aastat tagasi tekkinud üle-eestiline noorteühendus Tegusad Eesti Noored (TEN) ühendab gümnaasiumiõpilasi ja ülikooli esimeste kursuste tudengeid. Erinevate silmaringi avardavate ürituste korraldamisega koondab TEN sadu hakkajaid noori.

Läbi noorsooparlamentide, simulatsioonide ja koolituste suurendatakse apoliitilisel viisil õppurite ühiskonnateadlikkust.

Selleks korraldatakse 3-4 korda aastas kolmepäevaseid regionaalsessioone, mille teema ja asukoht on iga kord erinev.

Kord aastas toimub üle-Eestiline sessioon, kus valitakse Eesti esindajad rahvusvahelisele sessioonile.

Kuna sessioonidel toimuvate noorteparlamendi istungite mudel on pärit Euroopa Parlamendist, siis on noored kursis ka Euroopa Parlamendi töökorralduse ning -jaotusega.

Peale Euroopa Parlamendi esindab TEN Eestis Põhjamaade noorteorganisatsioonide võrgustikku WithVision International, osaletakse ka Põhja-Euroopa Noortefoorumi tegevuses.

TENi tegemistest osa võtmiseks ei pea olema ühenduse liige. Seega on üritustele oodatud ka kõik huvilised, kelle esimeseks ülesandeks sessioonil on delegaadi roll. Osa saab võtta ka muudest koolitustest ja vabaajaüritustest.

Liikmemaksu TENis ei ole ning noorteühendus leiab ürituste korraldamiseks raha projektipõhiselt. Saja osavõtjaga regionaalsessiooni korraldamiseks kulub 25 000-30 000 krooni. Selleks kirjutatakse projekt kohalikule omavalitsusele ja teistele potentsiaalsetele rahastajatele.

Sessioonidel käsitletud teemad on ühiskondlikult tähtsad. Regionaalsessioonidel arutatakse kohalikke probleeme, tihti on kaasatud mõni kohalik spetsialist või ametnik, kes saab vajaliku infoga kaasa aidata komisjonide tööle.

TENi värske presidendi Martin Saare sõnul paneb organisatsiooni tegevus noore mõtlema ühiskondlikele teemadele, näiteks kujundama lehte lugedes ka omapoolset arvamust või mõtteid. "Oluline on julgus oma mõtteid väljendada," toob Martin ära peamise omaduse, mis aitab olla elus edukas.

Kas TENi liikmest peaks saama poliitik või mitte, Martin oluliseks küsimuseks ei pea. TENi sessioonidel osalemine annab grupis töötamise ja suhtlemise kogemuse, mis on vajalik igal elualal.

TENi liikmeks olemine on aidanud minus kujundada aktiivset eluhoiakut kõige ühiskonnas toimuva suhtes. Samuti on see andnud palju inspiratsiooni ja konkreetseid teadmisi, oskusi ja ka vahendeid ideede elluviimiseks ning katsetamiseks.

Eelkõige on TEN olnud minu jaoks suur mänguruum, kus tugineda kindlatele väärtustele. Saan ju tegutsemisreeglid enda äranägemise järgi sättida.

Olen TENi liige ka pärast organisatsioonis seni pakutavate võimaluste ärakasutamist.

Minu jaoks ei ole TEN pelgalt organisatsioon, vaid eluviis - see kajastub minu käitumises, tegudes ja unistuses iga päev.

Minu jaoks on TEN olnud suurepäraseks partneriks lisaks koolis omandatavatele teadmistele, kuna oma tegevuse kaudu väärtustab TEN eelkõige vastutust, loovust ja koostööd.

Tunnen, et need on vaatenurgad, mida ühiskond ega koolisüsteem tänasel päeval veel noorele inimesele ei õpeta, kuid ometi pean neid üliolulisteks.

TENi liikmeks olemine on külvanud minusse väärtusi, mis on kujundanud minust täisväärtuslikuma kodaniku.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing