Weroli kohal ripub pankrotikirves

Väinu Rozental 14. juuli 2006, 00:00

Werol Tehaste ajutise halduri Ene Ahase andmeil ulatub ettevõtte võlgade kogusumma 130 miljoni kroonini. "Raamatupidamisdokumentide kohaselt tuleks kohe välja maksta 101 miljonit krooni," kinnitas Ahas kolmapäeval Tartu maakohtu Jõgeva kohtumajas toimunud istungil. Ajutine haldur hindas oma aruandes Werol Tehaste tervikvara väärtuseks 41 miljonit krooni.

Kuigi Werol Tehaste esindaja vandeadvokaat Asko Pohla, Weroli juhataja Henn Ruubel ja nõukogu esimees Raul Rosenberg võitlesid kolmapäevasel kohtuistungil selle eest, et pankroti arutelu lükkuks edasi augusti keskpaika, otsustas kohtunik Zakaria Nemsitsveridze jätkata arutelu kahe päeva pärast ehk täna. "Pikemaajaline edasilükkamine ei paranda Werol Tehaste seisu," põhjendas kohtunik oma otsust.

Werol Tehaste esindajad apelleerisid sellele, et augusti keskpaigaks on oodata riigikohtu seisukohta, kas Werol Tehaste aktsiad võib erastada 52 miljoni krooni eest Urmas Sõõrumaa firmale OÜ Dovelin Baltic.

"Werol Tehased on ajutistes makseraskustes," raius ettevõtte nõukogu esimees Raul Rosenberg tunnistajapuldis ja ütles, et need ületatakse, kui firmal on uus omanik Dovelin Baltic, mis on lubanud anda Werol Tehastele kokku 85 miljonit krooni pikaajalist laenu.

Ruubel põhjendas arutelu edasilükkamist sellega, et Werol Tehased töötab, on toorainega varustatud juuli lõpuni ning alates augustist hakkab tarnima Ukrainast rapsiseemet, mille eest on suuteline maksma omavahenditest.

Ruubelile oponeerinud Ahase analüüs näitas aga, et Werol Tehased ei suuda oma käibevahenditest katta jooksvaid kulusid.

Üleeile tunnistajatena üle kuulatud Werol Tehaste endise juhatuse liikme Robert Närska ja koondatud finantsjuhi Kaja Pärna sõnul on ettevõte püsivas makseraskuses. "Minu viimasel tööpäeval ehk 30. juunil 2006 olid Werol Tehaste rahavood 127 miljoni krooniga miinuses," rääkis Pärn. Tema hinnangul vajab ettevõte makseraskuste kõrvaldamiseks täiendavalt 160-170 miljonit krooni.

Kohtuniku küsimusele, kas tema vastused pole mitte kantud kättemaksuihast, vastas Pärn eitavalt. "Koondamine oli minu jaoks vabanemine sellest, et mind sunnitakse tegema seda, mida ma teha ei taha," lisas Pärn.

Ruubel koondas seitse aastat firma finantspoolt juhtinud Pärna juuni lõpus. Lõuna politseiprefektuur uurib kriminaalmenetluse raames Pärna väiteid, mille kohaselt soovis Ruubel temalt firma raamatupidamise ilustamist ning mõne dokumendi hävitamist.

Täna jätkub Jõgeva kohtumajas ASi Inkasso Consultcentre ja ASi Biodiesel pankrotiavalduse arutamine ASi Werol Tehased vastu. Põhjalikult analüüsimata on ajutise halduri ettekanne ning kuulamata Werol Tehaste vastuväited. Võimalik, et kohtunik teeb otsuse Werol Tehaste pankrotiasjas täna.

Werol Tehaste pankrotimenetlus algatati 19. juunil, pankrotiavalduse esitajad nõuavad firmalt 12 miljonit krooni.

Riigile kuuluva Werol Tehaste aktsiate enampakkumise võitis aprilli lõpus OÜ Dovelin Baltic, mis pakkus 52,2 miljonit krooni. Rein Kilgi firma, 32,1 miljonit krooni pakkunud AS Pere Leib Tootmine vaidlustas enampakkumise. Vaidlus on jõudnud riigikohtusse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing