Eesti ahvatleb kuivsegude tootjaid

Ain Alvela 17. juuli 2006, 00:00

Iga töö jaoks spetsiaalsed kuivsegud leiavad ehituses üha enam kasutamist, sest tänu nendele ei pea töömehed enam kohapeal tsemendist, liivast jt komponentidest vajalikke mörte kokku segama.

Praegustele kuivsegude tootjatele, kelle tehastest tuleb aastas ligemale 100 000 tonni valmissegusid, lisandub eelmisel nädalal nurgakivi saanud ja aasta lõpus tootmist alustav OÜ Sakret ehituslike kuivsegude tehas Järvamaal.

Sakreti tehase planeeritav tootmisvõimsus on 150 000 tonni ehituslikke kuivsegusid aastas, lõviosa toodangust müüb firma Soome ja Venemaa ehitajatele. Tehase ehitamine läheb koos tootmisseadmetega maksma 86 miljonit krooni.

OÜ Sakret emafirma SIA Sakret tegevjuht Andris Vanags märgib, et kontserni strateegia näeb ette tänapäevaste tehaste rajamist kõigisse Balti riikidesse. Praegu töötab Lätis kaks Sakreti tehast, peagi hakkab ettevõte oma tehast rajama Leetu. Vanagsi sõnul kasvas Sakreti toodangu käive möödunud aastal Balti riikides 340%. Nõudluse kiire suurenemine nii Baltimaade kui ka Venemaa ehitusturul on ka otsene põhjus, miks USA päritolu maailma suurim ehituslike kuivsegude tootja siinkandis hoogsalt tootmist laiendab.

"Kui ma poolteist aastat tagasi Sakreti vast loodud Eesti esindusse tööle tulin, siis oli mu ülesandeks uue kaubamärgi kinnistamine Eesti turul," meenutab Sakreti juhatuse esimees Aivar Valge. "Tõtt öeldes olin üsnagi üllatunud, kui SIA Sakret omanik Maris Kelpis mulle möödunud aasta lõpus ütles, et ehitame Eestisse oma tehase. Aga siin me sellele nüüd nurgakivi paneme."

"Järvamaa jaoks on Sakreti tehase ehitus omamoodi katalüsaatoriks," märgib Järvamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Arvo Sarapuu. "Pärast seda, kui Sakret oli oma kolm hektarit maad ostnud, tõusid maa hinnad siinkandis kordades. Kui praegu on see ehitusplats siinkandis veel üksi, siis õige pea hakkavad ümbruskonnas kerkima mitmed tootmishooned."

Läänemaal müüri-, põranda-, krohvi-, betooni- ja plaatimissegusid tootva ASi Uninaks tegevdirektor Endel Kadakas kinnitab, et uus tehas teravdab pärast käikuandmist kindlasti konkurentsi kohalikul kuivsegude turul, mis väljendub tõenäoliselt surves tootehindadele.

"Nõudlus on ehituses praegu väga suur, eks sellest tulenevalt Eestisse ka uusi tehaseid rajatakse," leiab Kadakas, kelle hinnangul saavutab sektoris edu see, kes tegutseb konkurentidest ökonoomsemalt ja teeb kvaliteetsemat toodangut."

Tootmiseks vajaliku tooraine, kuiva ja puhta liiva, ammutab Uninaks Võrumaa Piusa, Pärnumaa Reideni ning Tallinna Männiku karjäärist.

Eesti Ehitusmaterjalitootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane kinnitab, et kuivsegude osatähtsus ehituses suureneb aasta-aastalt, kusjuures kasvu põhiline mootor on tööjõukulu.

"Asja üks külg on see, et tihenev konkurents nõuab tootjatelt paremat kvaliteeti," iseloomustab Rebane. "Kuna aga ehituse hinnatõusu objektiivne allikas on eelkõige töömeeste palk, siis suureneb valmissegude kasutamine ehituses ka sellepärast, et need võimaldavad ettevõtetel tööjõukulusid vähendada. Tehases valmis tehtud segudele piisab objektil vaid vee lisamisest ja vajalik segu on valmis."

Enno Rebane on veendunud, et Eestis valmistatud kuivsegud on kvaliteetsed. Mida ei saa aga alati öelda piiri tagant sissetoodud materjalide kohta.

"Ei taha väga konkreetseks minna, aga meil on teatud kaubamärkidega probleeme olnud," nendib Rebane. "Kohalik kuivsegude tootmise hoogustumine annab hoogu juurde ka Eesti eksporttoodangu kasvule."

Sakreti Mäo tehase sisseseade tarnitakse Saksamaalt, selle suurim, viiemeetrise läbimõõduga mahuti valmistatakse Eestis, ülejäänud mahutid ja metallkonstruktsioonid tehakse Lätis.

Kuivsegude tehas hakkab tööd andma 35 inimesele. 95% uue tehase toormest on kohalik liiv, tsement ja lubi tulevad samuti Eestist, Kunda tehasest. Lisakomponente ostetakse umbes kümnest riigist.

Firma Sakret loodi 1936. aastal USAs Cincinnatis. Praeguseks on kontsern kasvanud maailma suurimaks ehituslike kuivsegude tootjaks, omades üle 60 tehase, neist 26 asuvad Euroopas, millest omakorda 18 Saksamaal.

2004. aastal alustas SIA Sakret Lätis ehituslike kuivsegude tootmist, kasutades põhiliselt kohalikku toorainet. Tehase aastane tootmisvõimsus on 110 000 tonni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing