Eesti võib ka teisel korral eurost ilma jääda (täiendatud ja täpsustatud)

18. juuli 2006, 09:51

Eesti võib teist korda edasi lükata euro kasutuselevõtu, sest rekordkõrged kütusehinnad tõstavad inflatsiooni.

Kuigi varasemalt teatas uudisteagentuur Bloomberg, et seda ütles Eesti Panga president Andres Lipstok, lükkas Eesti Pank öeldu ümber.

Lipstoki arvates ei ole veel siiski põhjust loobuda praegusest tähtajast, mis vaadatakse aga üle oktoobris-novembris, kui keskpank koostab uue majandusprognoosi. „Praegu on meie eesmärgiks euro kasutusele võtt 1.jaanuaril 2008,” ütles Lipstok ja lisas, et see tähtaeg on hetkel realistlik.

Lähis-Ida konflikt on tõstnud naftahinda juba viiendat päeva järjest rekordilise 78,4 dollarini barrelist reedel. „Me teame, et inflatsioon on liiga kõrge ja selle põhjuseks on nafta ja gaasi hind,” ütles Lipstok, põhjendades miks ei täidetud nõutud eeldusi euro kasutuselevõtuks 1.jaanuariks 2007.

Eesti majandus kasvas 11,7 protsenti esimeses kvartalis, jäädes Euroopa Liidus alla vaid Lätile, kes on juba uueks eurole ülemineku tähtajaks seadnud 2010.aasta ja seda kiire inflatsiooni tõttu.

Eile muutis reitinguagentuur Standard Poor"s Eesti Vabariigi reitingu väljavaadet, ja seda just võimaliku euroalaga liitumise edasilükkumise tõttu, positiivselt stabiilseks. Samas kinnitati Eesti pikaajaline krediidireiting tasemel A ning lühiajaline krediidireiting tasemel A-1, vahendas Eesti pank.

'Standard Poor"si otsus näitab, et järgmise aasta-kahe jooksul oleneb Eesti reitingu edasine tõstmine suurel määral euro kasutuselevõtust,' kommenteeris Standard Poor"si otsust Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Ülo Kaasik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing