PM: 16kroonine bensiin võib olla taluvuse piir

20. juuli 2006, 08:05

Pooleteise aastaga üle 40 protsendi kasvanud kütusehinnad ei ole inimeste bensiinitarbimist vähendanud, murdepunktiks võib aga olla 16kroonine hind.

Eile teatasid hinnatõusust kõik suuremad tanklaketid. Enimkasutatud bensiin 95 maksab nüüd Statoilis 15 krooni ja 30 senti. Tegemist on sama hästi kui ajaloo kõrgeima hinnatasemega, sest mullu suvel kerkis bensiini hind küll korraks ka 15 krooni ja 70 sendini, kuid alanes veel samal päeval, kirjutab Postimees.

Hinnatõusu põhjendades viitavad kõik kütusemüüjad kahele olulisemale tegurile – need on keeruline poliitiline olukord Lähis-Idas ning kiiresti kasvav nõudlus kütuse järele Aasias. Neist esimene mõjutab seda, kust ja kui palju saab toornaftat pumbata, teine aga survestab bensiinitootjaid, kelle tehaste mahud ei luba kõiki ostusoove rahuldada.

Eestis on pidevalt kasvanud hinnad kõigile jutuainet pakkunud, kuid tegelikult ei ole kütusetarbimine siin vähenenud ning pooleteise aasta 43protsendine hinnatõus on lihtsalt alla neelatud.

Statoil Eesti juhi Helle Kirsi sõnul võib psühholoogiline piir, kust alates tarbimine tõesti ka väheneb, kätte jõuda 16 krooni juures.

'Hinnad rühivad sinnapoole ja on juba praegu suhteliselt taluvuse piiri lähedal,' rääkis ta. 'Suvel ei ole muutus nii märgatav, sest see on kütusemüügi tippaeg, kuid hiljem võib mõju olla tuntav.'

Analüütikute hinnangul ei ole täiendav kütuse hinnatõus aga sugugi välistatud, sest praegune rekordiline 76–77dollariline toornafta barrelihind ei jää tõenäoliselt kuigi kauaks rekordiks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing