Ärimees alaliidu presidendiks - mõistuseabielu spordis

ÄP 21. juuli 2006, 00:00

Noobel maja heas rajoonis, mitmeliitrine maastur, noor naine, lapsed erakoolis, kallis tõukoer - kas eduka ärimehe kohustuslikest "rekvisiitidest" jäi midagi üles loetlemata? Aga muidugi - ühe spordialaliidu presidendi väärikas ametipost.

Sport saaks ärimeesteta hakkama, aga ilma nende rahata mitte, seepärast on alaliidud sõlminud mitukümmend mõistuseabielu.

Tegelikult kopeerivad spordialaliidud valitsuse ja ministeeriumide ülesehitust. Ministeeriumi eesotsas on poliitiline figuur - minister -, kelle üks olulisi ülesandeid on oma ministeeriumile raha välja kaubelda.

Seda saab ta teha erakonnale toetudes, poliitilise lobitöö korras. Järjepidevuse, igapäevatöö eest, peab vähemalt teoreetiliselt vastutama kantsler.

Spordialaliitude eesotsas on samuti tuntud ärimehest "spordiminister", kelle ülesandeks esindusfiguurina on leida alale rahalisi toetajaid, teha populariseerimis- ja lobitööd; võidelda, kus vaja.

Õnneks käib võitlus eelkõige sponsorite raha pärast, kuid sedagi pole Eesti mõistes vähe, 1,4 miljardit krooni. Ärimees saab toetuda oma sõpruskonnale, sidemetele, isiklikule prestiižile, panna omagi raha spordi edendamise alla. Alaliidu igapäevatöö jääb aga rohkem peasekretäri (? la kantsleri) kanda. Võrdlemisi normaalne tööjaotus.

Sport on äri ja äri ei saa läbi ilma rahameesteta. Endised sportlased, kohtunikud, spordiametnikkond on küll kahtlemata konkreetse spordiala elu-olu tundmises kompetentsemad: tunneks ära noori talente, jagaks optimaalselt stipendiume.

Kuid kõik see on raha kulutamise pool, raha on vaja kõigepealt teenida.

Sestap on enam kui pooltel seitsmekümnest alaliidust eesotsas tuntud ärimees. Osa alaliitude eesotsas seisab ärimees, kes on samal ajal ka poliitik, Riigikogu liige.

Mida veel tahta, on ju sport nagu sõdagi üks riikidevahelise poliitika vorme. (Pärast jalgpalli MMi finaali tegid päris teravaid vastastikuseid avaldusi Itaalia ja Prantsusmaa poliitikud.)

Kuivõrd sport riigieelarve toetusest ära ei ela, siis on sponsorlus hädavajalik, võib-olla isegi eluküsimus. Kui mingil alal peaks saavutused minema allamäge, väheneb kohe riigipoolne toetus. Kuid tegu võib olla ajutise mõõnaga. Samuti on raske alustada mingil uuel, siinmail tundmatul alal.

Teisalt on hea, kui tänu eraalgatusele kulub maksumaksja raha spordile vähem.

Kui me nn mõistuseabielu tauniks, siis kas armastusabielu oleks parem? -Kui alaliidu eesotsas oleks näiteks endine tippsportlane?

Mitte alati, sest armastus võib õige kergesti pöörduda vihkamiseks - nagu päris eluski. Olümpiavõitja Erki Noole püüdlused kergejõustikuliidus ilma teha päädisid kirgliku, kuid inetu sõnasõjaga pressis. Loodame, et Erki Nool tõuseb kiiresti "vormi" eduka ärimehena, mis avab, nagu elu näitab, kergemini spordivõimukoridoride uksed.

Ärimees Rein Kilk kinkis sumokale Barutole kalli põlle. Sümpaatsed on ka Kilgi sõnad:

"Ma tegelen sõudeliiduga eesmärgi nimel, et Eestis oleks sõudjast olümpiavõitja." Ärimees ei pruugigi igal hetkel ainult raha peale mõelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing