Kujundusgraafika pole kuhugi kadunud!

Tiina Kolk 21. juuli 2006, 00:00

Disaini- ja arhitektuurigaleriis avatud näitusel eksponeerivad oma kujundusgraafikat paarkümmend autorit.

"Siin on väljas nii tavaliselt tellimustöödega hõivatud vanade kalade kui ka noorte graafiliste disainerite vabalooming, värske disainimõtte esitlus," sõnab näituse kuraator, tunnustatud plakatist Marko Kekišev.

Kui oma igapäevatöös peavad kujundusgraafikud arvestama väiksemagi tellijapoolse ettekirjutustega, siis sellel näitusel on nad saanud oma fantaasiat vabaplakateis realiseerida. Nüüd on nad kõigi oma soovide ja püüdlustega avalikkuse ees ning huvitav on jälgida, kas ka vaatajani jõuab nende graafilise disainiga öeldav sõnum. "Las kasvame, kui on antud kasvuruumi!" kõlab Margus Tamme Noor-Eesti-teemaliselt sarjalt.

Paarkümmend aastat tagasi oli plakatikunst Eestis väga oluline ja populaarne. Tol ajal loeti suureks õnnestumiseks, kui plakateisse suudeti peita sügavamat allteksti. Vahel kõrvaldati ja lõigati nende sõnumite pärast ribadeks kogu trükitud tiraaž, aga plakatite loojad olid kavalad - keelatud ideedega tuldi välja originaalplakatite näitustel, meenutab Kekišev.

"Plakat on kunst," ütleb ta ning on ise tudengipõlvest peale seda ala viljelnud. Praegugi on Viljandis avatud Kekiševi isikunäitus "Plakati tegemise mõnu".

"Isikupära" toimub tänavu teist korda. Eelmisel aastal Haapsalu linnagaleriis toimunud kujundusgraafika väljapanek võeti hästi vastu. Praegune näitus oli enne Tallinna tulekut juunikuus üleval Haapsalus ja Marko Kekišev loodab edaspidi "Isikupära" kollektsiooni viia ka Viljandisse, Kohtla-Järvele ja mujale. "Minu unistuseks on, et näitus muutuks traditsiooniliseks rändnäituseks, mida näidatakse paljudes paikades, ja et meie 95-liikmeline kujundusgraafikute seltskond reageeriks näitusekutsele elavamalt," räägib ta.

Tänavu avavad moodsa graafilise disaini kaudu nüüdisaegse plakati kujundikeelt Martin Eelma, Marje Essenson, Margus Tamm, Martin Pedanik, Andres Rõhu, Kristiina Nikopensius, Teele Strauss, Lilian Mengel, Mart Anderson, Janar Raidla, Mihkel Mõttus, Uku Pira, Martin Rästa, Veiko Tammjärv, Anton Koovit, Tõnu Kaalep, Andrei Kormashov, Helmet Raja, Lauri Järvlepp, Tiiu Pirsko, Mati Veermets, Tiina Tammetalu, Norman Orro, Uku Küttis, Marko Kekišev ja külalisena Mikus Vanags Lätist. Minge ja saage osa!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing