Suvine Saaremaa meelitab teatrisse

Ülle Hallik 21. juuli 2006, 00:00

Kuressaare linnateater toob tuleval kolmapäeval Orissaare lähedal Maasi linnuses välja saaremaise vesterni "Mereröövel vastu tahtmist", Theatrum tuuritab saarel ja pakub vaatamiseks talumehe mälestustel põhinevat lugu "Elu sees".

Maasi linnuses esietenduvat lugu "Mereröövel vastu tahtmist" nimetavad tegijad tõeliseks Saaremaa vesterniks lauludega. Rahvatüki aluseks on Juhan Peegli sulest 70. aastatel ilmunud "Verine John ehk Sarapiku Juhan", mille põhjal kirjutas Jaan Kaplinski näidendi. See on saare-muhu-hiiu huumoriga lugu Sarapiku Juhanist, kes läks üle mere käiakive tooma.

Lavastaja Trassi sõnul läheb Maasi linnus tüki sisuga väga hästi kokku. "Lugu räägib rändamisest ning sellest, mida eesti mees on teinud ja teeb veel," selgitas ta. Kaasa teeb 30 näitlejat eri teatritest ning Orissaare kooliõpilasi.

Eilsest saab Saaremaal aga näha ühe saare talumehe mälestusi, mida jutustavad Theatrumi näitlejad Ott Aardam ja Mart Aas Tõnis Leemetsa kitarri saatel. See etendus ongi kui nende loodud muusikapala.

Lugu põhineb Saaremaa mehe Mart Aasa vanaisa Aleksander Alleni märkmetel, mis kajastavad tema noorusaega aastatel 1900-1926. Sellesse aega jääb paruni eest Venemaale minek, Esimene maailmasõda, katkud ja nälg, nooruse armastuse naljakad virvendused ja Vabadussõda neljandal soomusrongil teenimine.

"Mõtlesime, et kui tulla ja kuulata seda lugu, siis annab see elujõudu ka praeguse aja inimestele," ütleb Mart Aas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing