Viljandi folgi teemaks on tänavu lõõtsalised

Henrik Aavik 21. juuli 2006, 00:00

Korraldajad on seekord tagasihoidlikud ega luba erinevate rekordite purustamist, lubavad vaid pärimusmuusika festivali tema tuntud headuses. Ainult korralikku vihmahoogu koos võimalusega selles tantsida ei saa nad garanteerida, kuid vaevalt seegi iga-aastane atraktsioon tänavu ootamatult taeva jääb.

Viljandi folgil osaleb üle kolmesaja esineja, kellest kolmveerand on Eestist, ja nad annavad rohkem kui sada kontserti üle Viljandi ja maakonna. Viljandisse on paigutatud viis välilava ning ette on valmistatud sama palju sisesaale. Siiski ei ole vaid kontserdid sellel festivalil olulised - läbi aastate kannab üritus endas ka võimalust oma pillimeheoskusi täiendada, osaledes õpitubades, mida tänavu on kakskümmend. Tegelikult algas see enesetäiendus juba nädalaid varem folgilaagris ETNO, kus algajad said kogenenumate juures kätt harjutada.

Peale Viljandi viisakate hotellide on ööbimisvõimalustele mõelnud ka festivali korraldajad. Pärimusmuusika kontsertidele lisaks saab fiilingut täiendada veel hilisõhtuste muusikajämmidega sobivas seltskonnas. Nii on Viljandis ette valmistatud kaks telklat, kolm tudulat ja kolm pesulat.

Nagu ikka on folgil ohtralt esinemiskohti ning lisaks roheline, rahva suus vabalava. Vabalava on paljudele festivalikülastajatele aastaid olnud staabiks, kus saab alati koguneda, tuttavaid kohata ning siis suunduda soovitud kontserdile. Juba teist aastat asub too lava Viljandi lauluväljakul, mis ei olevat küll nii õdus, külastajate hinnangul, kuid on see eest kontserdipaikadele lähemal, korraldajate hinnangul. Sellel laval ülesastujad ei ole mingil juhul kehvemad kui tasulistel lavadel esinejad, pigem lihtsalt vähem tuntud, nooremad või siis maailmavaateliselt tasuta esinejad.

Iiri ansambel Altan on ilmselt paljude jaoks tänavuse folgi kroon. Juba kaheksakümnendate lõpus, kui Belfasti flöödimängija Frankie Kennedy ja Mairead Ni Mhaonaigh koos musitseerima asusid, olevat olnud selge, et nad jõuavad veel kaugele. Sellest ajast alates on ansamblis mänginud vaid oma ala tipud ning Altanit peetakse enim iiri muusikat ning selle muusika kuulajaid mõjutanud bändiks mitmeteistkümne aasta jooksul. Mr Kennedy on praeguseks meie seast lahkunud, kuid tema koondatud kollektiiv lehvib veelgi võimsamalt.

Suurem osa Altani muusikast pärineb Donegali piirkonnast ja on ansambli liikmete endi kogutud või pigem kuuldud, kuna nad on kõik sealtsamast lähedalt pärit. Materjaliga on täidetud ja välja antud juba kümme stuudioplaati. Enne viimast plaati, muuseas, said kolm bändiliiget esmakordselt lapsevanemateks ja see on mõjutanud ka nende muusikavalikut sel plaadil, mistõttu on nende viimase aja looming eriti sobiv emapalga tulemusi nautivasse suvisesse Eestisse.

Pole põhjust arvata, et Eesti publik neid liiga hästi teaks ja lava ees kohe kaasa laulaks, kuid iiri muusika on meie kandis alati kuulajaid leidnud ning kontserdi lõpuks oskame ilmselt juba kõik mõnda iirikeelset lauset.

Kiharakolmio on neljast enamikus siilisoenguga toekast soome härrast koosnev kollektiiv, kes mängib koos juba aastast 1996. Nad valiti Kaustise rahvamuusikafestivalil aasta ansambliks 2002 ja on tänaseks päevaks üllitanud kaks kauamängivat.

Kiharakolmio muusikalised juured on Botnia kaguosas traditsioonilisel kaherealise lõõtsa muusikas. Lisaks ansambli liikmete endi loomingule ammutavad nad edukalt lugusid iiri ja kanada-prantsuse rahvamuusikast. Esitus pakub naudingut ja paneb muusika rütmis jalaga takti lööma.

Bändi juht Antti Paalanen on tähelepanuväärne tegelane - ta on ühe- ja kaherealiste lõõtsade Soome pärimusmuusikatšempion ja 1999 maailmameistrivõistluste hõbemedali omanik. Oma virtuoosliku mänguga, kus kombineeruvad mandoliini, harmooniumi ning kontrabassi akustilised värvingud, avab ta kuulajale mugava ning värske muusikamaailma. Seadete tegemisel ei ole ansambel taga ajanud erinevaid kunstlikke trikke, vaid teeb selget pärimusmuusikat, mida esitatakse jõulise osavuse ning huumoriga.

Kiharakolmio esineb täna kell neli Kaevumäel.

Cs?k Band loodi 1988 Kecskemétis ning mängib pärimuslikku talurahva muusikat. Aastate jooksul on nad oma ansamblit ja Ungari rahvamuusikat populariseerinud edukatel kontsertidel ning tantsutubades Ungaris ja välismaal. Professionaalide hulka kuulumist kinnitab asjaolu, et 1991 võitis Cs?k Band rahvakunsti noore meistri tiitli. Bändile on omistatud ka suurepärase rahvakunstiansambli tiitel.

Ansambli kontserdiprogramm koosneb peamiselt Transilvaaniast pärit lugudest, kuid esitatakse ka ungari laule ning tantsumuusikat. Vampiirimaa muusikale sobilikult astutakse üles täna südaööl Ööpäeva Telgis.

Jekaterinburgist pärit Kvartet Urali soovitatakse kuulata folgi gurmaanidel. Tegemist on oma ala staaridega, kes said rahvusvaheliselt tuntuks juba üksteist aastat tagasi, saavutades Saksamaal Klingenthalis muusikakonkursi esikoha.

Kvaliteetsed pillid ja veel kvaliteetsem mäng on Uurali kvarteti kaubamärgiks.

Värskast pärit Zetodel on hoolimata koolipoisieast Eesti mõistes väärikas, juba ligi poolesajakorraline esinemiskogemus. Bändi stiil on kauneid rahvarõivaid kandes setu rahvaviise tänapäevasesse noortepärasesse seadesse töödelda. Vabalaval saabki sellist ehedat folki, sest eks kunagi ammu, kui praegune pärimusmuusika maailmas veel uus ja noor oli, viljelenud seda just nooremad pundid, mitte niivõrd memmed ja taadid.

Peale mainitute astuvad üles veel Juhan Uppin, Pärnu Poisid, Henn Rebane, Vägilased, Atlas, Diskreetse Mango Trio, Liisi Koikson ja Helletused, Laudaukse Kääksutajad, Viljandi Linnakapell, Avenue ja Suprjadki, Etnokonservid - DJ Pickney Tiger, Ro:Toro, Rein Rannap ja Tiit Kikas, Seljanka, Svjata Vatra, Zorbas, Triskele, Virre, Arrotajad, Untsakad, Tuulelõõtsutajad, Toomas Torop, Juhan Uppin, Ott Kaasik, Filska (Shetland), Duo Bertrand en Cie (Prantsusmaa), Brendan Begley (Iirimaa), Iker Goenaga (Baskimaa), Svart Kaffe (Rootsi), Cs?k Band (Ungari), Tummel (Rootsi), Talent 2006 (Eesti-Elevandiluurannik-Norra), Evgenij Genev (Bulgaaria), Barnstormers (USA), Jullundur + Viru mehed (Eesti-Rootsi), Mursavõš (Marimaa), lisaks Rohelisel Laval ülesastujad ja rohul musitseerijad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing