PM: Eesti lipp jõuab erakapitali toel ülejärgmisel aastal Antarktikasse

25. juuli 2006, 07:38

2008. aasta jaanuaris asub Antarktika poole teele Eesti neljaliikmeline ekspeditsioon, et hinnata tulevase polaarjaama asukoha sobivust.

Tegemist on pigem eelekspeditsiooniga, sest kohapeal viibitakse lühikest aega ning märkimisväärseid teaduslikke uuringuid ei tehta. See-eest keskendutakse tulevase polaarjaama asukoha tingimustega tutvumisele ja keskkonnamõjude hindamisele, kirjutab Postimees.

'Enne kui polaarjaam kuskile ehitatakse, tuleb teha kõikehõlmav keskkonnamõjude hinnang,' selgitas ekspeditsiooni eestvedaja Mart Saarso. 'See on rahvusvaheline nõue, ükski teine Antarktika lepinguga liitunud riik ei aktsepteeri mingil juhul, et keegi hakkab ehitama jaama keskkonnamõjusid hindamata.'

Esimese ekspeditsiooni maksumus on kahe miljoni krooni ringis, see raha saadakse eraisikute ja ettevõtjate käest.

'Riigi ametlik poliitika ei säti polaaruurimist sedavõrd suureks prioriteediks, et seda tuleks riigieelarvest eraldi rahastada,' ütles valitsuse kommunikatsioonijuht Inga Jagomäe. Ta soovitas ekspeditsiooni rahastada mõnest riiklikust fondist.

Eesti meeskond sõidab Antarktikale turismilaevaga Uus-Meremaalt või Austraaliast. Kohapeal ollakse 3-4 nädalat ja elatakse telkides. Varustust võetakse kaasa minimaalselt, sest laevalt kaldale viiv kopter saab lisaks neljale ekspeditsiooniliikmele peale võtta veel vaid poole tonni jagu kaupa.

'Eestlased on Antarktikat uurinud 1957. aastast ja traditsioonide elushoidmiseks on ainumõeldav tee rajada oma Antarktika uurimise programm,' arvas Saarso. Ta lisas, et näiteks meist kehvemal järjel olevatel Rumeenial ja Bulgaarial on Antarktikas oma jaamad olemas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing