Rootsi lotomonopol sihib Baltimaid

Sirje Rank 26. juuli 2006, 00:00

Esimesed kiirlotoprojektid on käima läinud Leedus. Eestis möönab Eesti Loto juhatuse esimees Aivar Lepp, et suheldud on, kuid konkreetset koostööd Svenska Speliga täna ei ole. Kuni Eesti uue hasartmänguseaduse valmimiseni, mis peaks sel nädalal minema ministeeriumide kinnitusringile, ollakse uute suundumuste osas "ooterežiimil", ütles Lepp.

Nädalavahetusel tsiteeris Rootsi uudisteportaal realtid.se Svenska Speli juhti Jesper Kärrbrinki, kelle sõnul on koostöö paari Balti firmaga värskelt alanud ja võib perspektiivis hõlmata kõike, alates vanade mänguautomaatide müügist kuni erinevat liiki oskusteabe, mängu- ja kontrollsüsteemide müügini.

"Baltimaad on alles väljakujunemata lototurg," kommenteeris Kärrbrink, pidades silmas nii turgu reguleerivaid seadusi kui ka mängu- ja teenustevalikut.

Ühtlasi näeb Svenska Spel võimalust pakkuda Balti riikidele kaitset välismaiste internetifirmade vastu, ütles Kärrbrink. Lepa tõlgenduses tähendab see näiteks Skandinaavia ja miks mitte ka Balti riikide ühise pokkerimängijate võrgustiku loomist, mis seni veel puudub, kuid on arutluse all on olnud. "Riigid üksi on väikesed ja raha on vähe," ütles Lepp, "edu põhineb mängijate suurel arvul."

Svenska Spel oli esimene riiklik lotofirma Skandinaavias, mis tänavu aprillis avas võrgupokkeri lehekülje. "See on riikliku loteriifirma kohta väga julge samm," kommenteeris Lepp. Samas nad pidid selle sammu tegema, muidu oleks plahvatuslikult kasvav turg käest läinud. "Vastuoluline on see küll," möönis Lepp.

Svenska Spel põhjendas võrgupokkeri käivitamist vajadusega suunata mänguhuvi riiklikult reguleeritud kanalisse, mis tagab tarbijatele parema kaitse ja suhtub mängijatesse suurema vastutustundega -panuseid saab piirata. Monopoli kriitikud ei näe aga muud kui majanduslikku motiivi ehk Rootsi riigi sõltuvust oma lotomonopoli tuludest. Mullu laekus Svenska Speli kasumist riigikassasse 6 miljardit Eesti krooni. Samas on riigifirmast ammutatud turvatunne pokkeri juurde toonud uusi mängusõltlasi.

Ka Euroopa Liit kahtleb Rootsi lotomonopoli põhjendatuses ja vaatab viltu Svenska Speli laienemisplaanidele. "See on küsitav, et Põhjala monopolid laienevad Ida-Euroopasse, samas kui oma koduturgu püütakse kaitsta," kommenteeris uudisteportaalile realtid.se ELi siseturu direktoraadi pressiesindaja Oliver Drewes. Aprillis alustas Euroopa Komisjon Rootsi lotomonopoli osas ametlikku uurimist ning kui sügiseks rahuldavaid seletusi ei laeku, võib komisjon kaevata Rootsi Euroopa Kohtusse.

Aivar Lepp ütles, et Eesti Lotol on koostööpartnerite valikul vabad käed ja Svenska Spel ei ole kaugeltki ainus võimalus. Esmalt tuleb ära oodata uus hasartmänguseadus.

Praegu pole teada sedagi, kas seadus annab näiteks interneti konkurentsile vabaks ehk kas riigi monopol saab seal üldse õiguse tegutseda. Potentsiaal oleks suur - juba täna tuleb 15% Eesti Loto arvloto müügikäibest interneti vahendusel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:09
Otsi:

Ava täpsem otsing