Hoolimata põlengutest tõotab turbatootjatel tulla hea aasta

Kaarel Kuusk 28. juuli 2006, 00:00

Värskeim põleng, teisipäeva õhtul Lavassaare rabas alguse saanud, on praeguseks kustutatud. ASi Tootsi Turvas haldusdirektor Kai Mäeleht ütles, et tekkinud kahju on väike.

"Mingi osa turvast hävineb, aga sellele lisandub töötajate palk, mida tuleb maksta ka siis, kui tootmine seisab," selgitas Mäeleht. Tootmine seisis ühe tööpäeva. Mäelehe sõnul lihtsustas tule kiiret kustutamist hea ligipääsetavus põlengualale, pealegi olid turbaaunade lähedusse rajatud tuletõrjebasseinid.

ASi Tootsi Turvas Lavassaare jaoskonna juhataja Tõnu Luks ütles, et põleng toimus kasvuturba kogumise alal: "Päevas toodetakse Lavassaare turbaväljal 25 000-30 000 kantmeetrit turvast, ei oska veel öelda, kui suurt kahju selle põlengu tõttu saame."

Kuigi kuiv suvi muudab turba äärmiselt tuleohtlikuks, soodustab see samal ajal selle kogumist. Mäelehe sõnade kohaselt mõjutab eelmine kehv aasta ka järgmise aasta majandustulemusi. 2004. ja 2005. aasta polnud turbatootjatele rohke vihma tõttu soodsad. "Kui eelmisel aastal saime 143miljonilise käibe juures 22 miljonit krooni kahjumit, siis sel poolaastal teenisime 9,6 miljonit krooni kasumit, käive oli 101,2 miljonit," märkis Tootsi Turba haldusdirektor. Mäeleht ennustab aasta lõpuks firmale 12 miljoni krooni suurust kasumit.

Elva E.P.T. ASi juhataja Mait Märtin ütles, et turbatootmise seisukohalt on olnud väga hea aasta, kuigi ka nende turbaväljal oli mais põleng. "Turbakogumise plaan on meil juba praeguseks täidetud, praegu me enam nii intensiivselt ei tegutse," lausus Märtin. Ka tema rõhutas turbatootjate suurt sõltuvust ilmast: "Näiteks järgmine aasta ei pruugi me suurt midagi saada, seetõttu tuleb natuke turvast ka varuks koguda." Firma toodang jõuab 70-80% ulatuses välismaale.

Märtin selgitas, et hea kogumisaasta ei pruugi firmale suuri müüginumbreid kindlustada: "Eks see aasta ole müüa pisut kehvem, sest ka teised tootjad saavad hästi koguda." Elva E.P.T. eelmise aasta käive oli ca 20 miljonit ja kasum 2 miljonit krooni. Märtin prognoosib sel aastal käibe 10% kasvu. Poolaasta majandustulemuste kokkuvõtteid firma ei tee.

ASi Sangla Turvas juhataja Kalle Kivaste hindas aastat normaalseks. Peamiselt ekspordiks Rootsi kütteturvast tootvat Sangla Turvast tabas maikuus põleng, mis Kivaste sõnul erilist kahju ei tekitanud. Kivaste sõnul ei saa väga palju turvast järgmiseks aastaks ette koguda: "Mingil määral ikka varume, aga tuleb arvestada sellega, kui kaua turvas säilib." Majandustulemused lööb firma kokku kogumisperioodi lõppedes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing