Kruudal sihikul Kilgi sadamaäri

Anne Oja 28. juuli 2006, 00:00

Värske tüli sai alguse asjaolust, et Pärnu kavatseb anda Pärnu Sadama enamusomanikule Transcomile linna omanduses olevad Pärnu Sadama aktsiad otsustuskorras, saades nende eest tagasi ühe Pärnu Sadama kinnistu ja teisele kinnistule 60 aastaks antud hoonestusõiguse, lisaks veel üht-teist linnale vajalikku. Vahetustehingu väärtuseks on paberite järgi 28 miljonit krooni.

Kruuda firma Kalev Real Estate Company aga saatis Pärnu volikogule kirja, kus soovis, et Pärnu linn korraldaks sadama aktsiate müügiks enampakkumise ning kinnitas, et oleks nõus aktsiate eest maksma 32 miljonit krooni.

Kruuda tunnistas eile, et tegelik tüliobjekt on Werol. "Reinuga me tülis pole," rääkis Kruuda, "tundus aga, et 28 miljonit on liiga madal hind." Kui Pärnu volikogu Kruuda advokaatide soovitusi läbipaistva ja avaliku enampakkumise korraldamiseks ei arvestata, kavatseb ta enda sõnul kohtusse pöörduda.

Veidi hiljem Kruuda tunnistas: "Pole minu asi, mis teeb Rein või keegi teine, aga kui ta oleks Weroli erastamisel väärikalt käitunud, saaks ta praegu oma tuumikaktsionäri õigusi kasutada."

Samas ei osanud Kruuda öelda, kas ta sõlmiks Kilgiga tehingu, kus viimane Weroli ja tema ise Pärnu Sadama müügi asjus tekkinud vaidlused katki jätaks.

Kilk puhkes asjast kuuldes eile naerma ja ütles: "See on kuumade ilmade tagajärg, mis Oliveriga juhtus. Kui ta tahab sadamasse raha juurde tuua, siis olen talle nõus need aktsiad müüma, ehkki meile lähevad need kallimaks kui tema pakutud 32 miljonit krooni. Helistagu või kell kolm öösel."

Kilk lisas: "Ma loodan samas, et Kruuda ei löö aktsionäriks saades meie rahaasju nii sassi, kui need on Kalevil, ega tekita sama suurt kahjumit, kui see on Kalevi tootmisest." Kilgi sõnul tuleks Kruudal Weroli küsimuses kokkulepe sõlmida riigi, mitte temaga.

Pärnu Sadam on Kilgile kuuluva Transcomi grupi firmadest kõige kasumlikum, sadam käendab ja tagab ka mitme Transcomi kontserni kuuluva ettevõtte laene. Pärnu Sadam rahastab Transcomi kontsernikonto kaudu ka teisi ettevõtteid.

Pärnu Sadam pole 41% aktsiaid omavale vähemusosanikule Pärnu linnale kümne aasta jooksul maksnud kordagi dividendi. Ainus erand on 2002. aasta, kui linnale maksti veidi üle 21 miljoni krooni dividendi klausliga, et see läheb sadama ümbersõidutee ehituseks.

Weroli aktsiate müügil tegi kõrgeima pakkumise Urmas Sõõrumaale ja Oliver Kruuda kuuluv OÜ Dovelin Baltic. Samal ajal ostis Kilgile kuuluv ja enampakkumisel teiseks jäänud Pereleib Weroli võlad kokku, mis oleks enampakkumise võitjale kätte jätnud vaid tühja kesta. Erastamise asjus on pooleli kohtuvaidlus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing