TeliaSonera strateegia teeb investorid ettevaatlikuks

Tarvo Vaarmets 31. juuli 2006, 00:00

Hoolimata teise kvartali kasumi kahekordistumisest tegi Eesti Telekomi suuromaniku TeliaSonera aktsia börsil läbi kukkumise.

Ettevõtte puhaskasum hüppas 2,02 miljardilt Rootsi kroonilt 4,21 miljardile Rootsi kroonile (7,1 mld Eesti kroonile). Kogukäive kasvas 22,7 miljardile Rootsi kroonile, kuid langes koduturul Rootsis siiski 6,1%, vahendas Bloomberg.

"Tugevate tulemuste taga oli edukas sünergia mitmetest ülevõtmistest ning efektiivsusmeetmete mõju," sõnas TeliaSonera juhatuse esimees Anders Igel.

Kuna Põhjamaades on turu küllastumine tulude kasvule piiri ette pannud, siis on firma laienenud mitmetesse Ida-Euroopa ja Euraasia riikidesse.

Mullu teatas ettevõte, et kavatseb kolme aastaga vähendada kulusid 6 miljardi Rootsi krooni ulatuses. Tänaseks on osana kulude vähendamise programmist palgaliste arvu kahandatud umbes 500 töötaja võrra.

"Olukord Rootsis valmistab pettumuse," ütles eQ Banki analüütik Jari Honko, kes soovitab investoritel oma osalust TeliaSoneras vähendada. "Kasumi kasv on praegusesse aktsiahinda juba sisse arvestatud," sõnas analüütik.

Kuigi TeliaSonera on otsinud uusi võimalusi eeskätt naaberriikides ja kiiresti kasvaval Venemaa ning Türgi turul, suurendati eelmisel kuul osalust hoopis Hispaania telekomifirmas Xfera Moviles.

Analüütikuid pani selline samm kahtlema TeliaSonera pikaajalises strateegias, mis oli varasemalt keskendunud Põhjamaadele ning arenevatele turgudele.

Hispaania turul tegutseb juba praegu palju tugevaid operaatoreid ning tihe konkurents on hakanud nende kasumit sööma.

Ettevõte ise on optimistlik ja ennustab sel aastal mobiili- ja andmesideteenuste mahtude jätkuvat suurenemist.

"Grupi käive ja maksude-eelne kasum oodatavalt kasvavad," ennustab firma edasisi tulemusi.

Reedel pärast Stockholmi börsi sulgemist maksis TeliaSonera aktsia 40,9 Rootsi krooni, mis on 3,8% võrra eelmisest sulgemishinnast odavam.

Aasta algusest peale on firma aktsia langenud 4%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing