EPL: Ameerika auto omanik seljatas autoregistrikeskuse

31. juuli 2006, 07:36

Autoregistrikeskus keeldus arvele võtmast Ameerika turu jaoks toodetud Fordi.

Leedust eelmise aasta jaanuaris Ameerika turu jaoks toodetud Ford Focuse ostnud elvalane Janar Kuus, kellele Eesti riiklik autoregistrikeskus (ARK) keeldus auto arvele võtmiseks tüübikinnitust väljastamast, sai Tallinna ringkonnakohtus õiguse, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Auto oli Leedus registrisse kantud, kõik tollimaksud Euroopa Liitu toomisel tasutud ja selliseid probleeme ei osanud ma küll ette näha,' lausus 2005. aasta jaanuaris Leedust autoturult 4300 euro eest 2002. aasta Ford Focuse ostnud Kuus. Mees esitas märtsis ARKile taotluse tüübikinnituse saamiseks, kuna selgus, et auto on Ameerikas toodetud ja Eestis seda arvele võtta ei saa.

ARK keeldus avaldust rahuldamast, toetudes majandus- ja kommunikatsiooniministri 2004. aasta 12. märtsi määrusele, mis ei võimaldavat Ameerika Ühendriikides toodetud Ford Focusele tüübikinnitust anda.

Järgmise sammuna pöördus Kuus kohtu poole ning Tallinna halduskohus leidis, et ARKi keeldumine on igati seaduslik. Halduskaebuses viitas Kuus auto sihipärase kasutamise kui omandiõiguse piiramisele, kuid ARKi vastuses teatati, et kuna autoga võib koduhoovis sõita, siis omandiõigust ei kahjustata.

Samas taotles mees kohtult sõiduki kasutamiseks vajalikku esialgset õiguskaitset, mille sai alles Tallinna ringkonnakohtu poole pöördudes. 'Eelmise aasta suvest alates tohin autoga kuni kohtuvaidluse lõpuni ringi sõita,' ütles Kuus. Kuna halduskohtu otsusega soovitati auto praktiliselt prügimäele lükata, vaidlustas ta kohtuotsuse Tallinna ringkonnakohtus.

Ringkonnakohus tühistas käesoleva aasta juunis varasema otsuse ning kohustas ARKi Kuusi taotlust läbi vaatama.

'Eks näeb, mis edasi saab, kuid selle aasta alguses jõustunud määrus lubab Ameerika turu jaoks valminud autoga katselaboris vajalikud saaste- ja müratestid sooritada ning sertifikaadi ettenäitamisel kannab ARK auto registrisse,' lisas Kuus. Lähim säärane katsekoda asub Soomes ning ülevaatus läheb omanikule maksma ligi 30 000 krooni. 'Teine võimalus on auto Leedus arvele võtta, sest Eestis sõidab ringi juba üsna palju sealsete numbrimärkidega masinaid,' nentis Kuus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing