Euroopa Keskpank kiirendab intressitõusu

Sirje Rank 02. august 2006, 00:00

Prognoositav tõus on 25 baaspunkti. See kergitaks ühisraha kasutavates riikides laenude baasintressi 2,75 protsendilt kolmele protsendile ning märgiks eurotsooni intresside tõstmisel kiirenevat tempot.

Põhjuseks Euroopa Keskpanga soovitust kõrgem inflatsioon eurotsoonis ning märgid majanduskasvu tugevnemisest.

Esmaspäeval teatas Eurostat, et eurotsooni inflatsioon püsis juulis juuni ja maiga võrreldes samal 2,5% tasemel, ületades Euroopa Keskpanga soovitud 2% lae kaheksateistkümnendat kuud järjest. Inflatsiooni hoiab kõrgel nafta hind, mis on aasta algusest kerkinud üle 20%, ning samuti Euroopat kõrvetav põud, mis ajab üles toidukaupade hinna.

Inflatsiooni kõrval räägivad intressitõusu poolt ka märgid eurotsooni majanduskasvu tugevnemisest. Eile avaldatud andmeil oli eurotsooni tööstustoodangu kasv juulis viimase kuue aasta kiiremaid. Euroopa Komisjon prognoosib eurotsooni majanduskasvu tänavu 2,2%, mis on jõudsaim tempo 2000. aastast.

Positiivne uudis on ka tööpuuduse vähenemine suurtes liikmesriikides Saksamaal ja Prantsusmaal, mis tähendab, et ekspordi kõrval kannustab majanduskasvu ka pikalt mõõnanud eratarbimise kasv. Eurotsooni ettevõtjate ja tarbijate tulevikuusk oli juulis viimaste aastate kõrgeimal tasemel.

Signaali augusti alguse intressitõusust andis Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet läinud kuul, kui kõneles vajadusest ilmutada inflatsioonitrendi osas "ülimat valvsust". Viimasel kolmel korral on see sõnapaar alati intresside tõstmise otsusele eelnenud.

Siiani on Euroopa Keskpank tõusutrendi algusest mullu detsembris intresse tõstnud kolme kuu tagant. Homne intressitõus tuleks kaks kuud pärast eelmist sarnast otsust. "See on märguanne, et nad tahavad intresside tõstmise tempot kiirendada, kahekuulisele intervallile," kommenteeris agentuurile Bloomberg JPMorgan Chase & Co vanemökonomist Silvia Pepino. Jooksva nädala statistika "lisab veelgi intresside tõstmise argumente".

Analüütikud ennustavad, et Euroopa Keskpank tõstab baasintresse tänavu veel ka oktoobris ja detsembris, mis kergitaks intressitaseme aasta lõpuks 3,5 protsendile. Turud arvestavad praegu eurotsooni intresside tõusmisega vähemalt 3,25 protsendile.

Laenuintressid tõusevad ka mujal maailmas. USA keskpank on intresse tõstnud juba 17 korda järjest - viimati juunis tasemele 5,25%. Augustis oodati järjekordset intressitõusu, kuid järsk majanduskasvu aeglustumine teises kvartalis võib tõusu peatada. Jaapani keskpank tõstis juulis intresse esimest korda viimase kuue aasta jooksul.

Ülekuumenemisohus Lätile ja Eestile, kus jätkuv ülikiire laenukasv on majanduses suuremaid riskitegureid, on oodatav intressitõus pigem hea uudis.

Niisamuti eurotsooni riikidest näiteks Soomele, kus laenukasv lõi juunis kõigi aegade rekordi ning korterite hinnad on kerkinud üheksakümnendate aastate järsule langusele eelnenud rekordtasemele.

Kõige valusamini tabab intressitõus eurotsooni suurimates majandusraskustes riiki Itaaliat, kus majanduskasv on hädavaevu 1%, võlakoorem üle 100% SKPst ning eelarve defitsiit neljandat aastat üle eurotsoonis lubatud piiri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing