PM: Niisutussüsteem aitaks põllumehed põuast üle

02. august 2006, 07:46

Sellal kui Lääne-Euroopas on igas köögivilja- ja kartulikasvatuses niisutussüsteem, tuleb enamikul Eesti põllumeestel rahapuudusel selleta läbi ajada.

Praegu läheb ilma tõttu osa Eesti saagist raisku, kuigi seda oleks võimalik ära hoida kunstliku niisutamisega. Eesti Maaviljeluse Instituudi teadur Luule Tartlan tõdes, et põhjus, miks põllumeestel niisutussüsteeme pole, on nende rajamise kulukus, kirjutab Postimees.

'Köögiviljad ja ka kartulid vajavad kasvamiseks stabiilset niiskusrežiimi,' rõhutas Tartlan, kelle sõnul tuleks riigil rohkem aidata niisutussüsteeme rajada. 'Muidu on Eestis raske kvaliteetset toodangut kasvatada, sest palju läheb kaduma,' rääkis Tartlan.

'Sel aastal jääb kartulisaak keskmisest kindlasti väiksemaks,' nentis Tartlan, kes ei teagi ühtegi lääneriiki, kus kunstlikku niisutust poleks. 'Need on Soomes, Rootsis, Taanis, Hollandis, Saksamaal ja mujal. Isegi Rumeenias on,' loetles ta.

Tartu lähedal asuva Reola Kartuliühistu juhataja Liisa Randoja nentis, et tema andmetel pole ühelgi Eesti kartulikasvatajal niisutussüsteemi, see on vaid osal köögiviljakasvatajail.

Laheotsa talu peremees Johannes Valk ütles, et kõige parem variant oleks põllumeestele see, kui on nii niisutus- kui kuivendussüsteem.

Tema andmetel ei jää niisutussüsteemide muretsemine ainult raha taha, vaid paljudel juhtudel ei ole ümbruskonnast ka vett võtta. 'Eesti kartulikasvatus ei ole veel seda pikka teed läbi teinud, et spetsialiseeruks sobivama asukoha järgi, nagu Lääne-Euroopa riikides,' nentis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing