Kahe õe elutee Õrnroosas raamatus

Tiina Kolk 04. august 2006, 00:00

Soome välisminister Erkki Tuomioja on kirjutanud väga huvitava loo oma vanaemast, tuntud kirjanikust, ärinaisest, meediategelasest Hella Wuolijoest ja vanatädist, Inglise kommunistist Salme Duttist.

Autori huvi õdede vastu on esmajoones ajaloolase oma, ta üritab selgitada, "kuidas said 1880. aastatel Lõuna-Eesti väikelinna keskklassi peres sündinud kahest õest Murrikust Stalini-Venemaale ustavad kosmopoliitidest revolutsionäärid ja milline oli nende roll kummagi uue kodumaa poliitikas".

Valgas kooliteed alustanud õed läksid sealt edasi Tartusse Puškini-nimelisse gümnaasiumi. Tartus elades ristusid nende teed mitme tuntud persooniga - arst Juhan Luiga ja luuletaja Juhan Liiviga, tulevase diplomaadi Oskar Kallase ja tema kirjanikust abikaasa Aino omaga, kes mängisid olulist rolli Ella Murriku kolimisel Soome. Tartus sai alguse Ella Murriku ja Jaan Tõnissoni sõprus.

Helsingi ülikooli õppima asudes liitis ta oma eesnimele "H" - soomlaseks saamine oli järkjärguline protsess. Tähtis samm selles reas oli abiellumine Sulo Wuolijoega ning kõige olulisem oli see, "kui ta hakkas oma näidendeid eesti keele asemel soome keeles kirjutama".

Salmegi jõudis Moskva kaudu Soome, tema esimene abikaasa Eino Pekkala oli hilisem minister. 1920. aastal sõitis Salme Komiterni esindajana Londonisse, kus abiellus Rajani Palme Duttiga ja pühendus poliitikale. Hella Wuolijoki oli edukas ärinaine, menukate Niskamäe-näidendite autor ja pärast Teist maailmasõda Yleisradio peadirektor. Vähem teatakse tema vanglas istutud ajast. Tuomioja teos tutvustab haaravalt Wuolijoe ja Dutti elukäiku, kelle kogemusist võib ka tänapäeval palju õppida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing