Igaühelt juba autot ei liisi

Ardo Kalda 11. august 2006, 00:00

Samuti ei saa oma autot pangale müüa, kui olete kunagi olnud makseraskustes või lihtsalt panga jaoks ebausaldusväärne isik. Eestis on praegu palju selliseid eraisikuid ja ka automüügiplatse, kellega pangad ei ole nõus koostööd tegema.

SEB Ühisliisingu juhatuse esimehe Indrek Julge sõnul on see tõepoolest nii, et liisingufirma ei ole valmis ja nõus ükskõik milliselt firmalt või eraisikult autot ostma. Siin on samad põhjused, mis igas äriettevõttes - vastastikuse koostöö toimimiseks on vajalik usaldus. Julge nentis, et kui ollakse ettevõtte finantssuutlikkuses ja ausas äritegevuses veendunud, siis ollakse valmis ka nendega koostööd tegema. Kui aga on ühe või teise ettevõttega tekkinud probleeme, mis on jäänud kõiki osapooli rahuldava lahenduseta, siis loomulikult üritatakse sellise ettevõttega edaspidist koostööd vältida.

Sama nentis ka Sampo Panga liisingudivisjoni direktor Alar Kiilmaa, kelle sõnul ei soovita üldjuhul koostööd teha firmadega, kellega on olnud arusaamatusi ehk kelle vastu on usaldus kadunud. Selle põhjuseks võib olla näiteks eelnevatel kordadel aastaarvu või varustustaseme kohta valetamine. Loomulikult on kasutatud autode puhul varjatud puuduste esiletuleku risk suurem kui garantiiperioodiga uute sõidukite puhul. Kõige tähtsam on finantseerimistehingu juures kliendi maksejõulisus.

Kuskil pole aga kellelgi üleval n-ö musta nimekirja, mida potentsiaalsed kliendid uurida saaksid, et teada, kust oma autot on mõistlik soetada, et selle kindlasti ka liisingusse saaks.

Hansa Liisingul ei ole olemas nn musta nimekirja automüüjate kohta. Hansa Liisingu liisingudivisjoni direktori Gunnar Toomemetsa sõnul on neil nii, et kui peaks tekkima mõne automüüjaga finantseerimise küsimustes erimeelsusi, lahendatakse need omavahel kohe jooksvalt.

Indrek Julge sõnul on Ühisliisingu koduleheküljel autoliisingu toote juures ära toodud koostööpartnerite nimekiri. Kui müüjat selles nimekirjas ei ole, siis tasub müüjalt või kliendihaldurilt üle küsida, millistel tingimustel selle ettevõttega koostöö võimalik on.

Sampo Pangal Kiilmaa sõnul mingit konkreetset musta nimekirja ei ole ja iga juhtumit vaadatakse eraldi.

Nn musta nimekirja võib sattuda ka väga tobedal moel. Põhjuseks võib olla väga vana ja juba ammu unustatud arve maksmise viibimine, millest maksehäireregistrisse märk maha jäänud.

Näiteks üritas oma BMWd müüa Hannes Uibo. Leidis ka ostja, kes läks SEB Ühisliisingusse asju korda ajama. Helistas aga mõne aja pärast Uibole tagasi ja teatas, et SEB Ühisliising pole nõus seda autot liisingusse võtma, sest müüjal on olnud maksehäire.

Seepeale helistas SEB Ühisliisingusse Uibo ise ja talle teatati, et tal on kolm aastat tagasi olnud probleeme telefoniarvega, mille summa oli kolmesaja krooni ringis, ja ta lihtsalt ei saa oma autot liisingule müüa. Seda hoolimata sellest, et toosama telefoniarve oli samal aastal, kui võlg tekkis, ka makstud. Et midagi muud ei aidanud, tuli pöörduda mõnda muusse panka. Appi tuli seekord Sampo Pank, kes ilma pikalt arutamata ostis Hannes Uibolt BMW ja liisis selle edasi ostasoovijale.

Sampo Panga liisingu direktori Alar Kiilmaa sõnul on eraisikust müüja puhul vara ostmise eelduseks usaldusväärse hindaja poolt väljastatud hindamisakt vara seisukorra ning turuhinna kohta. Siiski nendib Kiilmaa, et Sampo vaatleb iga juhtumit eraldi ja mingit nn musta nimekirja neil pole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing