Mis on sõjaliste prohmakate põhjus?

Tiina Kolk 11. august 2006, 00:00

Sõjaajaloolase Saul Davidi teos kirjeldab elavalt mitmeid ränki sõjalisi prohmakaid, mis on korda saadetud pärast Kristuse sündi, ja analüüsib psühholoogilisi ning taktikalisi tegureid, mis aitavad mõista, miks asjad just nii läksid.

Autor on lihtsuse huvides raamatu jaganud viieks temaatiliseks peatükiks, mis kõik sisaldavad kuut sarnase põhjusega läbikukkumise näidet. Iga alajaotuse saatesõnas annab David vihjeid käsiteldava kohta.

"Kõlbmatute väejuhtide" peatükis märgib ta, et üks tüüpilisemaid väejuhtide puudujääke tundub olevat kogemuse puudumine.

"Hädade planeerimises" nendib ta, et "kõigist sõjalistest prohmakatest on vahest kõige rängemad need, mis sooritatakse planeerimise ajal, sest need mõistavad asjassepuutuvad sõjaväelased - nii ohvitserid kui ka sõdurid - kindlasse surma juba enne seda, kui lahing algab".

Edasistes peatükkides tuleb juttu poliitikute sekkumisest, mis on kaasa toonud arvukalt fiaskosid; katastroofidest, mille taga on väejuhtide alusetu enesekindlus vastase saatuslikust alahindamisest; lahingutest, mis on kaotatud tavaliste sõdurite lahinguoskuste puudumise tõttu.

Käesolev vastuolusid täis raamat näitab oma kirjelduste ja lahingukaartidega selgelt, et sõjalised katastroofid esinevad mitmel kujul, kuid pole - vähemalt tagantjärele targana - sugugi ootamatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing