Enn Soosaar: Ansip mängigu erakorralistele valimistele

14. august 2006, 12:34

Rahvaliidu ja Keskerakonna koostööleppe valguses oleks Reformierakonnale kasulik kutsuda esile erakorralised valimised, arvab kolumnist Enn Soosaar.

Soosaare hinnangul on olukord Reformierakonna, Keskerakonna ja Rahvaliidu valitsuskoalitsioonis pentsik. 'Morni näoga neelavad oravad ühe partnerite mõnituse teise järel alla,' kirjutab Soosaar homses Äripäevas ilmuvas arvamusartikliks.

Soosaare arvates tasub Reformierakonnal kaaluda poliitilist instrumenti, mida taasiseseisvuse järgses Eesti pole kordagi proovitud. Niipea kui on selgunud järgmine riigipea, alustab valitsuskoalitsiooni suurim partner Reformierakond protseduuridega, mis päädivad riigikogu erakordsete valimiste väljakuulutamisega.

'Mis tulu siit tõuseb? Mitmesugust, olenevalt vinklist, kust vaadata. Savisaare ja Reiljani tekitatud lõhkuv vastandus valitsusliidus lõpeb. Meie ühiste miljardite laialiloopimine riigieelarve kaudu valimistulemuste mõjutamiseks jääb ära. Reformierakond taastab oma näo. Praegune opositsioon tunneb ennast taas tegijana, kellele terendub helgem tulevik,' kirjutab Soosaar.

Soosaare sõnul on erakorraliste valimiste korraldamiseks võimalik kaks stsenaariumi. Esimene eeldab peaministri tagasiastumist ja kahe presidendi esitatud peaministrikandidaadi ning ühe Riigikogu kandidaadi läbikukutamist. Toimingud võivad kesta tublisti üle kuu, kuid tagavad, et erakorralised valimised toimuvad novembris või hiljemalt enne jõule.

Teine läheks kiiremini, kuid on Soosaare hinnangul komplitseeritud. Peaministri, niisiis Andrus Ansipi vastu tuleb algatada ning Riigikogus läbi viia umbusalduse avaldamine. Edasi ei ole põhiseadus kuigi resoluutne: “Valitsusele või peaministrile umbusalduse avaldamise korral võib Vabariigi President kolme päeva jooksul valitsuse ettepanekul välja kuulutada Riigikogu erakorralised valimised.”
Valimisseadus ütleb: “Riigikogu erakorralised valimised toimuvad varemalt 20 ja hiljemalt 40 päeva pärast valimiste väljakuulutamist.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing