Eurotsooni majanduskasv üllatavalt kiire

Sirje Rank 15. august 2006, 00:00

Euroopa statistikaameti eile avaldatud andmeil kasvas ühisraha kasutavate riikide majandus teises kvartalis 0,9% võrreldes esimese kvartaliga, mil kasv oli 0,6%. Aasta arvestuses oli kasv 2,4%.

Euroopa Keskpanka võib prognoositust jõudsam majanduskasv ärgitada kiiremini laenuintresse tõstma, mis tähendaks aasta lõpuni veel vähemalt kahte intressitõusu.

Mitmed analüütikud samas hoiatavad, et eurotsooni praegune kasvutempo, mis edestas USA teise kvartali 0,6% kasvu, pole jätkusuutlik.

Eurotsooni suurima majandusruumi Saksamaa majandus kasvas teises kvartalis 0,9%. See on kiireim tempo 2001. aasta algusest, teatas eile Saksa föderaalne statistikaamet, korrigeerides ühtlasi ülespoole esimese kvartali kasvunumbrit - 0,5 protsendilt 0,7 protsendile.

Kiire kasvu taga on eelkõige ekspordifirmade investeeringud ja tugev kasv ehitussektoris, mis esimeses kvartalis tavatu külmalaine tõttu mõõnas. Lisaks tuli jalgpalli maailmameistrivõistlustest jaemüüjatele 2 miljardit eurot ekstrakäivet ning tarbimist kannustas ka tuleval aastal oodatav käibemaksu tõus.

"Paistab, et Euroopa haigest mehest Saksamaast on vähem kui kahe aastaga saanud vana maailma Wunderkind," kommenteeris ajalehele Financial Times Bank of America ökonomist Holger Schmieding.

Prantsusmaa majandus kasvas teises kvartalis esimesega võrreldes kaks korda ehk 1,1-1,2%. Aasta arvestuses oli kasv 4%. Selle taga on nii kinnisvara hinnatõusust julgust saanud eratarbimine kui ka tugev kasv mujal Euroopas, mis on Prantsusmaa peamine eksporditurg.

Kokku olid eilseks teise kvartali majanduskasvu avaldanud seitse eurotsooni riiki kaheteistkümnest. Enamik tulemusi vastas prognoosidele või ületas need.

Turud järeldavad sellest, et Euroopa Keskpank jätkab eurotsooni laenuintresside tõstmist aasta lõpuks 3,5%-le. "Pank kasutab ära tekkinud võimaluse, et viia intressid normaalsemale tasemele, sest inflatsioon on endiselt väga kiire," ütles ING Bank NV ökonomist Martin Van Vliet Bloombergile.

Euroopa jõudsa kasvu peamine nõrkus on suur sõltuvus ekspordist. Liiga vähe on tehtud eratarbimise ergutamiseks ja kodumaise teeninduse edendamiseks, mis aitaks korvata ekspordi vähenemist.

Rekordiline kütuse hind, euro tugevnemine ning nõudluse vähenemine USAs, kuhu läheb viiendik Euroopa ekspordist, võib kasvu uuesti kinni panna.

Investeerimispanga Morgan Stanley peaökonomist Stephen Roach kirjutas ajalehes Financial Times, et eurotsoonis võib majandus tänavu küll 2,5% kasvada, kuid tuleval aastal aeglustub kasv vähem kui 1,5 protsendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing