Kohalik kunn võttis käe

ÄP 16. august 2006, 00:00

Tänases Äripäevas on uudis, et Kohtla-Järve linnavalitsuse otsuse kohaselt hooldab Nikolai Ossipenko firma AS N&V linna teid ja tänavaid ka järgmisel kolmel aastal. Selle uudise juures on kõige huvitavam see, et see polegi uudis. Päike tõusis ju idast eile ja teeb sedasama ka homme.

Äripäeva meelest saabki Kohtla-Järvel hankeid võita ainult Nikolai Ossipenko, sest tema vastab ainsana tema jaoks korraldatud pakkumiste nõudmistele.

Kohtla-Järve linnavalitsus andis oma sõrme kuradile juba mitu aastat tagasi. Nüüd polegi midagi imestada, et läinud on ka käsi. Kogu omavalitsuse aastaeelarvest kulub sellele ettevõttele teenuste eest tasumiseks umbes viiendik, samal ajal teeb Ossipenko firma 50protsendi-list rentaablust töötajatele miinimumpalka makstes.

Kuidas siis keegi teine kohalikke hankeid võita ei saa? Toimib vana hea nõiaringi efekt. Esiteks koostatakse riigihangete dokumendid nii, et teised pakkujad lihtsalt ei kvalifitseeru. Soovimatu konkurentsi saab hangetel elimineerida näiteks sellega, et nõutakse mingit piiri ületavat käivet. Igal järgmisel aastal saab siis latti juba kõrgemale tõsta, ja see, mis enne oli teistele keeruline, muutub nüüd võimatuks.

Raha, mis ei mahu riigihanke alla, võib ettevõtjale välja maksta lisatööde sildi all ehk teha Kumu. Nii nagu Merko rajas kunstimuuseumi hoone esialgselt planeerituga võrreldes 264 miljoni krooni võrra kallimalt, nii on ka Ossipenko ettevõte kuulus selle poolest, et tema "haldusalasse" kuuluvad kohalikud omavalitsused tellivad temalt alati lisatöid.

Nii maksis Jõhvi linn näiteks kevadel ASile N&V esialgse 1,7 miljoni kroonise aastatasu asemel 2,9 miljonit krooni. Kui Jõhvi oleks kaks aastat varem toimunud hankel eelistanud teiseks jäänud ASi Minu Vara Ida pakkumist, oleks selle aasta lõpuks üle poole miljoni krooni raha kokku hoitud.

Samal ajal satuvad aina kitsamasse nõiaringi kohalikud poliitikud, kes ei saa enam mängust välja astuda. Liigne süvenemine detailidesse võib kaasa tuua ebameeldivad küsimused sulle endale.

Ning konkurentide ring jääb aina hõredamaks. Nii müüs näiteks Cleanaway oma 50protsendilise osaluse Narva ettevõttes, ASis Heakorrastus kevadel maha, osalus jõudis, kuhu mujale, kui Ossipenko firmasse. Endised omanikud tunnistavad läbi lillede, et kohalikul heakorraturul neil sõnaõigust polnud.

Nii saabki Ossipenko Ida-Virumaal tegutseda põhimõttel: kui sa temaga äri ei tee, pole sind olemaski. Ning kohalike omavalitsuste poliitikutel pole muud rolli, kui vaadata, et asjad juriidiliselt korrektsed oleksid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing