Korgist kattematerjal on mugav, kuid kapriisne

Kristiina Kuus 16. august 2006, 00:00

Lisaks looduslikule korgile on olemas ka töödeldud kork, mis on vastupidavam ja laiema värvi- ning mustrivalikuga.

"Töödeldud materjal on kas toonitud või lakitud. Vastupidavama materjali saamiseks segatakse korgi puru linaseemneõliga, tulemuseks on PVC omadustega korklinoleum," selgitab Auma Expo esindaja Arvi Mägin.

Kork on pehme ja soe materjal, millel on paljajalu mugav käia. Kuid just pehmuse ja nõrga kulumiskindluse tõttu sobib kork kasutamiseks eelkõige kodudes.

Samas sobib kork ikkagi ruumi, kus ei avaldata põrandale teravat survet. Seega saab korki põrandakattena paigaldada magamistuppa, lastetuppa ja harva ka elutuppa.

Lisaks hoiab kork ära ka staatilise elektrilaengu tekke.

Sisekujundaja Ivi-Els Schneider toonitab, et kork ei ole lihtne materjal. "Raskeks teeb ta omapärane tekstuur. Et korkpõranda tõeline võlu välja tuleks, peab kasutuskoht ja ümbritsev väga hoolikalt läbimõeldud olema."

Kohas, kus ei käi palju inimesi ja koduloomi, on sellise põranda keskmine eluiga umbes kümme aastat.

Mägini meenutusel katsetati varasematel aastatel korkpõrandat köögis, kus paljajalu püstiseisjale oli see küll mugav, kuid takistuseks sai materjali poorsus ja nõrk niiskuselävi. Ametiruumidest võib tema kinnitusel äärmisel juhul korki kasutada nõupidamis- ja konverentsiruumides.

Jan Meresmaa Lincona Põrandakeskusest juhib tähelepanu, et korkplaatidest põrandat võib igaüks ka ise kodus paigaldada ning erilist meisterlikkust see ei nõua.

Tema sõnul saab klient plaate ostes kaasa paigaldamisõpetuse. Tahvleid ei pea omavahel enam liimima. Tuleb vaid jälgida, et aluspõrand oleks ühtlaselt sile ja et seinaäärtesse jääks hingamisruumi.

Meresmaa kinnitusel kõiguvad korkplaadi ruutmeetri hinnad sõltuvalt suurusest ja paksusest ning tekstuurist 250 ja 500 krooni vahel.

Seinakattematerjalina korgil nii palju piiranguid ei ole. Kuid siingi tuleb arvestada, et kork ei kannata niiskust ja on raskesti puhastatav.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing