Kiiruste kasvades jääb jõudu üle

Enn Heinsoo 17. august 2006, 00:00

Kuigi arvutusjõust pole väidetavalt kunagi puudu, tekitavad uued serveritehnoloogiad olukorra, kus enamik jõudlust on kasutamata. Selline olukord võib tekkida väikekasutajal, kes on ostnud odavaima, kuid siiski ülivõimsa brändiserveri.

See annab omakorda võimaluse vajadusel masinale rakendusi lisada. Teine tee on pöörduda kodumaiste tootjate poole, kes on rohkem nõus panema masinat kokku vastavalt kliendi eelistustele, kas või vanema ja vähemsuutliku tehnoloogiaga.

IT Grupi süsteemikonsultandi Andre Visse sõnul on väikeserveri ostjale jõudluse kasv kasulik. "Kui varem tuli serveri ressursse palju planeerida, siis nüüd saab lihtsalt arvutusjõuga probleeme lahendada, eriti on sellest kasu väikeserverite puhul, kus sageli soovitakse palju rakendusi ühe masina peal jooksutada," lisas ta.

"Uue SAS-kettalahenduse eeliseks on ka tõsiasi, et kettad on väiksemad ja seetõttu on väiksemad ka serverid. Erinevus vana SCSI tehnoloogiaga on ketaste ühendatuses. Eelmisel tehnoloogial on kõvakettad järjestiku ühendatud. SAS- kettasüsteemi puhul on nad aga ühendatud paralleelselt kontrolleriga ning igaüks oma juhtmega, mis teatud olukordades annab märgatavaid kiiruse eeliseid," rääkis Visse.

ASi Tigma serverite tootejuhi Taavo Siimeri arvates pole väikeklient muudatustest kuigi teadlik, sest nii Intel kui ka AMD on teinud suuri muudatusi viimase kuuga. "Kahjuks ei ole mõnda aega võimalik neile seda uut riistvara efektiivselt ka kodumaistel tootjatel tarnida. Ja eks tark klient ootab paar kuud ja vaatab, kuidas asjad arenevad ning teeb siis otsuse," lisas ta.

"Me toodame klientide erinõudmisel kohati siiani masinaid, mis on isegi koduarvutiks aeglased - klient nõuab, sest vana kombinatsioon on talle end õigustanud ja risk uuele üle minna on praegu liiga suur," lisas Siimer.

Osa uut tehnoloogiat jääb siiski väikeserveri ostjale ebavajalikuks. "SAS pole väikeserverite tehnoloogia. SAS õigustab ennast siis, kui kettaid on ikka üle 10 ja rohkemgi. Alla selle on odavam ning mõistlikum kasutada SATA-kettaid ja kontrollerit," rääkis Siimer.

IT Grupi ostujuhi Imre Palli väitel ei ole serveritootjate poolt tehnoloogiliselt midagi uut. "Uus on Inteli protsessori- ja kõvakettatootjate tehnoloogia. Puhverdatud muutmälu tehnoloogia oli varem olemas ja see on mälutootjate edasiminek. Kaarditootjate uuendus on võrgukaart, mis tegeleb võrguprotokolliga, nii et protsessori ressursse vabaneb," kirjeldas ta olukorda uute tehnoloogiate maastikul. "Serveritootja osa on kõigest kõikide komponentide kokkupanemine nii, et süsteem töötab," lisas ta.

Aasta lõpus võib oodata ka nelja tuumaga protsessorit, kuid kuidas see hüpe toimub, on näha tehnoloogia turule tuleku ajal. "Probleemiks võib olla tõsiasi, et tuumasid võib palju olla, kuid muud komponendid ja detailid peavad ka järele tulema," rääkis Palmre.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing