Oliver Kruuda suure raha ootel

Kristina Traks 17. august 2006, 00:00

60 miljoni kroonise dividendiga ületab Kruuda kaugelt eelmise aasta dividenditulusaajate edetabeli esikoha dividendisumma - 40 miljonit krooni, mille võttis Tõnis Palts oma investeerimisfirmast Pambos Holdings OÜ.

Kruuda ainuomanduses olevale Linderin Grupile kuulub viiendik Kalevi aktsiatest ning 80 protsenti ASi Tere (vana nimega Tallinna Piimatööstus) aktsiatest. Eelmisel aastal 494 000 krooni eest konsultatsiooniteenuseid müünud Linderini jaotamata kasum koos eelmisel aastal teenituga oli 167 miljonit krooni.

Paraku on see raha n-ö virtuaalne, tekkinud suuresti Kalevi aktsia hinna tõusust börsil. Nii maksis üks Kalevi aktsia 2001. aastal börsil 5 krooni, kuid praegu maksab 21,5 krooni. Eelmise aasta lõpus käis aktsia hind ära ka 23 krooni peal, mille taga, nagu Oliver Kruuda on öelnud, olid investeerimisfondide aktsiamängud, et saaks aasta lõpus oma tulemusi parematena näidata.

Kruuda ütles, et Linderini 60 miljonit krooni dividende pole talle välja makstud, küll aga on dividendide maksmise otsus tehtud. Dividendid võib välja võtta millal iganes, kui aga Linderinil raha tekib. "Muidu peaksin ootama järgmise aastaaruande kinnitamise ajani," ütles Kruuda. "Tahan dividendide abil saada lahti oma võlgadest." Kinnistusregistri andmeil on Kruudal mitme kinnistu peale kokku laene 16 miljonit krooni.

Kust saab Linderin Grupp dividendide maksmiseks raha? "No võib-olla saab kuskilt raha," ütles Kruuda. "Võib-olla ta müüb midagi maha või saab kuskilt dividende."

Et kavandatav suur dividendide võtmine oleks seotud plaaniga müüa ära oma osalus Kalevis, seda Kruuda eitas. "Ei ole sellist plaani, müügiläbirääkimisi ei pea kellegagi," ütles ta.

Investeerimisega tegelev Stefan Andersson ütles, et võib-olla saab Linderin kuskilt laenu ja sellest maksab välja 60 miljonit krooni. "Vähevõitu infot, et öelda, kas Kruuda tahab oma osaluse Kalevis müüa," ütles Andersson. "Pigem võib-olla kavatseb Kalev müüa šokolaaditootmise, milleks tehti ju eraldi tütarfirma."

Hansabank Marketsi vanemanalüütik Mihkel Torim ütles, et Hansapank Kalevit pärast ettevõtte segadusi üleliigse suhkruga ei analüüsigi. "Suhkruga seonduv läks juba nii juriidiliseks, et nüüd me anname vaid majandustulemustele tuginevaid soovitusi, kuid igapäevaselt ettevõttel silma peal ei hoia."

Tänu hoogsale kinnisvaraarendusele hinges püsiva Kalevi kontserni või selle osade müügikavatsusele viitavaid märke on veelgi. Kuu tagasi taandas muidu Kalevit sisuliselt ainuisikuliselt juhtinud Kruuda ennast Kalevi tütarfirmade juhatustest ning andis juhtimise üle senisele müügi- ja teenindusdirektorile Kati Kusminile, tootmisdirektor Mait Nilsonile ja turundusdirektor Alar Pingile.

Tänavu mais asutas Kalev tütarfirma Kalev Chocolate Factory, mis valmistab šokolaadi. 30. juunil müüs Kalev uuele tütarfirmale 90,5 miljoni krooni eest šokolaadi tootmise seadmed. Börsile teatas Kalev, et selliste sammudega korrastatakse kontserni struktuuri. Varem on Oliver Kruuda ikka rõhutanud, et šokolaaditootmine on Kalevi üks kasumlikumaid üksusi.

Värskeimate, 2005./2006. aasta 9 kuu majandustulemuste põhjal oli taas Kalevi kontserni põhiliseks kasumitegijaks kinnisvarafirma Kalev REC. Pea kõik tootmisettevõtted, v.a Vilma, tõid kahjumit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing