Ukrainal seisavad Venemaaga ees rasked gaasikõnelused

Sirje Rank 17. august 2006, 00:00

Pärast kohtumist Vene peaministri Mihhail Fradkoviga ütles Janukovitš, et põhimõtteliselt jõuti selle ja tuleva aasta gaasitarnete hinnas kokkuleppele. Konkreetseid numbreid ta ei nimetanud. Ütles vaid, et aluseks on turuhind ning et hinnakujunduse mehhanism on läbipaistev ja vastavuses Venemaa ja Ukraina majandussuhetega.

Fradkov ütles, et Venemaa tahab gaasi hinna kujunemisel järgida Ukrainaga aasta algul sõlmitud gaasikokkuleppeid. Detailsemad kõnelused jätkuvad lähipäevil ning need ei tule kerged, ütles Fradkov.

Jaanuari alguses nõustus Ukraina Gazpromile gaasi eest maksma kaks korda kõrgemat hinda, et lõpetada blokaad, mis häiris ka rea Euroopa riikide gaasivarustust. Gazprom katkestas tarned, kui Ukraina ei nõustunud gaasi hinna järsu tõstmisega 50 dollarilt 1000 kuupmeetri eest 230 dollarile. Kompromissi järgi saab Ukraina nüüd odavama Kesk-Aasia gaasi ja kalli Vene gaasi segu hinnaga 95 dollarit. Kokkulepe oli ametlikult jõus juuni lõpuni.

Peamine Kesk-Aasia gaasi tarnija Türkmenistan on teatanud, et tahab Gazpromile müüdava gaasi hinda tõsta 65 dollarilt 100 dollarile 1000 kuupmeetri eest. Sellest sõltub Ukrainale müüdava gaasi hind, ütles Gazprom läinud kuul. Poolte kõnelused pole tulemusi andnud ja Türkmenistan on ähvardanud tarned Gazpromile katkestada.

Janukovitš on energiast teinud valitsuse tähtsaima teema. Kohe pärast ametisse asumist lubas ta esimese välisvisiidi teha Moskvasse. Moskva asemel sai Janukovitš võimaluse Venemaa presidendi Vladimir Putini ja peaministriga kohtuda Sotšis, kus toimus endisi liiduvabariike ühendava Euraasia majandusühenduse kohtumine. Ukraina on seal vaatleja staatuses, kuid oodatud täisliikmeks astuma, ütles eile Mihhail Fradkov.

Analüütikud ei usu, et Venemaa Ukrainale vastu tuleb. "Ma tõesti kahtlen, et Venemaa gaasi hinda langetab," kommenteeris agentuurile Bloomberg Ukraina suurima maaklerfirma Dragon Capital juht Tomas Fiala. "Kõik sõltub sellest, kas Putin tahab Janukovitšit toetada, et ukrainlastele näidata, et uus peaminister on edukam kui eelmine valitsus." 2004. aastal Ukrainas oranži revolutsiooni vallandanud presidendivalimistel toetas Putin varjamatult Janukovitšit.

Gazprom on tõstnud endistele liiduvabariikidele müüdava gaasi hinda, et energiahoobadega kindlustada kontrolli transpordikanalite üle. Ukraina kütuse- ja energiaminister Juri Boiko on ilmutanud järeleandlikkust torujuhtmeid haldava ühendfirma loomiseks, ütles Bloombergile Bear Stearns Internationali juht Tim Ash. Janukovitš kinnitas veel sel nädalal, et ei kavatse Ukraina torujuhtmeid odavama gaasi hinna eest loovutada. Moldova näiteks sai sel moel hinnaalandust. Gruusiale tõstis Gazprom gaasi hinda jaanuarist 75%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing