USA baasintressimäär võib samaks jääda, turud kosuvad

Tarvo Vaarmets 17. august 2006, 00:00

Intressimäärade tõstmine pärsib majandust ja seeläbi ka aktsiaturge, sest vähendab vaba raha hulka ja seega inimeste tarbimisvõimet.

Inflatsiooni kontrolli alla saamiseks on USA Föderaalreserv (Fed) baasintressimäära tõstnud juba 2004. aasta juunikuust saati, mil uueks määraks sai 1,25%. Praeguseks on jõutud 5,25% tasemeni. Viimasel koosolekul 8. augustil otsustas keskpank intressimäära tõstmisesse pausi teha. Sama otsust oodatakse ka järgmiselt koosolekult.

Viimaseks inflatsioonikasvu peatumise indikaatoriks oli hulgimüügihindade ootamatu langemine. USA nn tuum-tootjahinnaindeks, milles jäetakse arvestamata toidu- ja energiahindade kõikumine, langes juulis esimest korda pärast eelmise aasta oktoobrit. Samuti näitasid hinnad üldiselt tõusu aeglustumist, kasvades vähem, kui analüütikud ootasid.

"Mõte, et inflatsioon ei ole probleem ja Fed võib tõenäoliselt baasintressimäära tõstmise lõpetada, on turgudele kokkuvõttes positiivne," ütles finantsfirma OppenheimerFunds Inc. investeerimisjuht Kurt Wolfgruber.

Mure Fedi intressimäära tõstmise pärast on aktsiahindu tagasi hoidnud ning uudis tootjahinnaindeksi kohta pani teisipäeval aktsiad USA börsidel rallima. Dow Jones tõusis 1,2%, tehnoloogiaindeks Nasdaq lisas aga 2,2%, mis on selle kvartali suurim kasv. Üheksa tõusva aktsia kohta oli New Yorgi börsil kõigest üks langev aktsia. Isegi probleemidest akudega teatanud arvutitootja Delli aktsia sai oma hinnale tõhusa lisa.

Pärast majandusandmete avaldamist kärpisid investorid intressimäära 5,5%-le tõstmise prognoose. Võlakirjadega kauplemine lubab ennustada intressimäära liikumise suunda ja selle alusel kahanes septembris määra tõstmise tõenäosus 38%-lt 27-le, enne detsembrit oodatakse intressimäära kergitamist nüüd aga 71% tõenäosusega senise 90 asemel.

USA tootjahinnaindeksi langemine vedas turge ka Aasias, kus toodetakse suur osa USAsse eksporditavast kaubast. Toyota ja Samsungi aktsiad reageerisid avaldatud raporti peale mõneprotsendilise tõusuga.

"Aktsiad on ralli alustamiseks ilusas positsioonis," kommenteeris olukorda Deutsche Bank AG Aasia turgude spetsialist Tom Murphy ning lisas, et sealsed eksportijad lõikavad Fedi intressimäära tõstmise lõpetamise märkidest kasu.

Inflatsiooni kasvu peatumisele viitas ka CJ Asset Management Co. fondihaldur Lee Seung Jun, kes sõnas, et inflatsiooniraport annab aimu Fedi senise poliitikaga seotud riskide vähenemisest turgudele. "Investorid keskenduvad nüüd USA majandusele ja kui seal märkimisväärset langust ei täheldata, peaks see olema eksportijatele positiivne," lisas ta.

Kuigi investorite hirm on USA majandusnäitajate toel veidi lahtunud, teeb lõpliku otsuse siiski USA keskpank, kes peab oma järgmise koosoleku 20. septembril ning otsustab siis, kas inflatsiooni paremaks kontrollimiseks on vajalik veel baasintressimäära tõsta või mitte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing