Kaskokindlustuse hinnavahe võib olla kuni neljakordne

Richard Õunap 18. august 2006, 00:00

Suur osa sõidukitest soetatakse liisingu abil ja see eeldab kohe ka vabatahtliku kindlustuslepingu olemasolu. Pakutavaid kindlustuslahendusi on mitmeid, kuid on välja kujunenud teatud normid ja kriteeriumid, millest lähtutakse. Tavakliendile võib tihti jääda mõistatuseks, millest täpsemalt kujuneb kaskokindlustuse makse suurus. Seejuures on üllatuslik tõsiasi, et ühe sõiduki aastane kaskokindlustuse makse võib seltside lõikes väga suuresti erineda.

Väga huvitava ja samas mõneti kummalise näitena toome Audi A4 2,0 T FSI. Vaadeldav sõiduk on uus, mootorivõimsusega 147 KW ning soetushinnaga 508 200 krooni. Erinevate kindlustusseltside arvutatud kaskokindlustuse pakkumised on toodud juuresolevas tabelis. Nagu näha, erinevad odavaim ja kallim pakkumine üksteisest ligi neli korda. Selles nimekirjas soodsaima pakkumise teinud Salva Kindlustuse ASi kindlustusdirektori Urmas Kivirüüti sõnul on nende seltsil väga positiivsed kogemused Audisid omavate isikutega ja Salva Kindlustuse ASi silmis on kõne all olev Audi A4 väikese riskitasemega.

Seevastu kalleima pakkumise teinud If Eesti Kindlustus ASi sõidukikindlustuse vanemtootejuht Tarmo Lääne arvab, et sellise ülivõimsa mootori ja väikese kerega Audi ostja on pigem harrastusmootorsportlane, kes kasutab oma sõidukit võistlemiseks ja muudes ekstreemsemates oludes. Seetõttu on nende poolt pakutav hind oluliselt kõrgem.

Nii lähtuvad nii If Eesti Kindlustuse AS kui ka Salva Kindlustuse AS pigem põhimõttest, et vastava riskikategooria sõidukite omanikud peaksid katma enda poolt tekitatud kahjude väljamaksed, mitte laskma need kinni maksta oluliselt väiksema riskitasemega kindlustusvõtjatel.

Kindlustusandjad seavad poliisiostjatele erinevaid lisanõudmisi, millest mõned on kohustuslikud ja mõne muudavad kindlustusmakse soodsamaks. Levinumad nendest on lisaimmobilisaatorite paigaldamine, vargakindlad rattapoldid, elektroonilised sõidukite jälitamisseadmed, klaaside turvamärgistamine ja muu selline. Ando Kivilaid E-Kindlustus Kindlustusmaakler ASist räägib oma laialdastele kogemustele toetudes, et enamasti lähtuvad seltsid soodustuste tegemisel individuaalselt kliendist sõltuvalt lepingu mahust, pikkusest ja varasemast ajaloost. Käesoleval ajal pakuvad kõik seltsid peale If Eesti Kindlustus ASi soodustust ka olemasoleva lepingu pikendamisel järgnevaks perioodiks. Tarmo Lääne sõnul lisandub peagi ka neil selline võimalus.

Kindlustusseltside jaoks on üheks hindade lähtekohaks tekitatud kahjude proportsioonid.

Üheks üldlevinud arvamuseks on, et sõidukil, mis ei ole tihe külaline varaste saagiks langenud liiklusvahendite tabelites, peaks olema ka oluliselt madalam kindlustusmakse.

Tegelikkuses kujunevad nimetatud proportsioonid nii Tarmo Lääne kui ka Urmas Kivirüüti sõnul seltsiti ja periooditi erinevalt. Suurim kahjususe mõjutaja on väljamaksed avariitagajärgede likvideerimisele.

Nimetatud maksed moodustavad umbes poole kogu kindlustusseltsi vabatahtliku sõidukikindlustusega seotud väljamaksetest. Alles seejärel tulevad sellised kahjud, nagu klaaside purunemised, vargused, loodusõnnetused ja muud põhjused.

Näiteks, juhul kui ühe automargiga juhtub vaadeldava perioodi vältel oluliselt rohkem liiklusõnnetusi kui mõne muudelt parameetritelt samaväärse sõidukiga, siis on selle margi autode jaoks kindlustusmaksed oluliselt kõrgemad. Makse suurus on otseses sõltuvuses ka omavastutuste määradega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing