Maþeikiu Nafta - metalli väsimise või poliitika ohver

Tõnis Arnover 18. august 2006, 00:00

Vene naftajuhtmemonopoli Transneft tegevjuht Semjon Vainðtok ütles kolm nädalat pärast Leedu Maþeikiu Nafta (MN) varustamise lõpetamist, et naftajuhe Sõprus-1 on vananenud ja ilmselt tuleb täielikult sulgeda. Andes Transnefti Moskva peakorteris pärast pikka vaikimist intervjuu, ütles Vainðtok: "Tööstusnormide järgi on naftajuhtme eluiga 30 aastat, kuid Sõprus-1 on juba 42aastane ja pealegi ehitatud metallist, mis on praegu keelatud. Sõltuvalt käimasolevate uuringute tulemusest võib juhtuda, et see juhe tuleb sulgeda täielikult."

Sõprus-1 on Transnefti kõige vanem eksporditorujuhe. Selle teine haru ehitati kümmekond aastat hiljem ja on paremas seisus. Kuid Brjanski piirkonnas Sõprus-1 lekkega tutvunud keskkonnaekspert Aleksei Grigorjev ütles Moscow Timesile, et see on palju väiksem kui kaks teist tänavu Venemaal toimunud leket. "Ei ole kahtlust, et suurem osa Transnefti torujuhtmetest on samas seisus," väitis ta.

Et Maþeikiu Naftat varustav torujuhe suleti vahetult pärast seda, kui Vene Jukos ja Leedu valitsus olid sõlminud 84% MNi aktsiate müügi leppe Poola energiakontsernile PKN Orlen, siis on tekkinud seoses naftakraani sulgemisega mitmeid küsimusi. Paljud väliseksperdid on avaldanud arvamust, et naftajuhtme sulgemise põhjuseks pole mitte metalli väsimine, vaid Kremli poliitiline surve Transneftile.

"On väga kummaline, et see juhtus kohe pärast Maþeikiu Nafta müüki välisfirmale, mis ei ole Vene päritolu," ütles USA endine suursaadik Leedus Keith Smith. "Seda kahtlust aitaks kõrvaldada sõltumatu ekspertiis."

Transnefti juht Vainðtok eitas pressikonverentsil, nagu oleks Maþeikiu Nafta tarnekatkestustel tegemist poliitikaga ja nagu oleks riiklik firma Kremli surve all.

"Me oleme apoliitiline firma," ütles ta. Samuti eitas ta, nagu oleks tema asetäitja ekspordi alal Sergei Jevlahhov pidanud kevadel töölt lahkuma Kremli jäiga liini pooldajate survel. "Töötajad tulevad ja lähevad, see on loomulik," kommenteeris ta.

Mis puutub Sõprus-1 tulevikku, siis sõltub see Moskva instituudi VNIIST käimasolevast ekspertuuringust. Vainðtok peab tõenäoliseks, et Sõprus-1 suletakse aastateks, kuni selle kõrvale ehitatakse uus juhe.

Transnefti jaoks ta selles probleemi ei näe, firma loodab oma naftaekspordi senises mahus tagada tänu rajatavale Kaug-Ida naftajuhtmele. Seda ehitatakse Surgutist Skvorodinosse ja see peab valmima 2008. aastal.

Maþeikiu Nafta (MN) pressiesindaja Giedrius Karsokas ütles Vilniuses, et kui Venemaa ei taasta naftatarneid, siis suudab naftatöötlemistehas end naftaga varustada Butinge sadama kaudu ka järgmise aasta. Paraku tähendaks tankeritega kallima nafta toomine analüütikute hinnangul MNi kasumi vähenemist poole võrra. Poola meedia teatel on PKN Orlen teatanud, et kui MNi väärtus peaks aasta lõpuks langema, siis on ta valmis ostutehingust loobuma.

Näib, et praegu on käes otsustav Vene-Poola võitlus selle pärast, kes Maþeikiu Nafta endale saab. Seda kinnitab MNi senise omaniku Jukose pankrotiprotsess. Augusti algul kuulutas Moskva kohus välja Jukose pankroti ning kõigi varade müügi 224 miljardi krooni suuruste võlgade katteks. Eelmisel nädalal vallandas Jukose pankrotihaldur Eduard Rebgun ametist Jukose Hollandi tütarfirma Jukos Finance juhid. Interfaxi teatel oli selle põhjuseks asjaolu, et need ei olnud lasknud tal osaleda Jukose välismaal paiknevate varade müügis. Just Jukos Finance kirjutas hiljuti alla Maþeikiu Nafta müügi leppele. Tõenäoliselt loodab pankrotihaldur MNi pankrotivarana tagasi saada, arvestades PKN Orleni võimalikku loobumist.

Seni on PKN Orlen optimistlik. "Ostuleping on jõus ja me ei usu, et Jukos Finance'i juhtide vallandamine midagi muudab," ütles PKN Orleni pressiesindaja Dawid Piekarz Reutersile.

Ning PKN Orleni tegevjuht Igor Chalupiec ütles omakorda: "Me väga loodame, et naftajuhtme sulgemisel ei ole äriga mitteseotud põhjusi."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing