Jukose vara tõi süüdistuse neljale eksjuhile

Tõnis Arnover 22. august 2006, 00:00

Pisut enam kui kaks aastat tagasi Mihhail Hodorkovski ja Platon Lebedevi vahistamisega alanud Jukose tragöödia lõppvaatus algas 1. augustil, kui Moskva arbitraažikohus kuulutas kreeditoride nõudel välja Jukose pankroti ning määras Jukose vara haldajaks pankrotihaldur Eduard Rebguni.

Hoolimata suurte võlanõuete pidevast täitmisest ning Juganskneftegazi sundmüügist on Jukosel vara veel küll. Kuid seda hinnatakse väga erinevalt, samuti pole teada vara täpset paiknemist ja omanikku, mis ongi tekitanud süüdistusi ja vastuväiteid.

Jukose juhid väitsid 25. juulil peetud kreeditoride koosolekul, et firma, mille väärtus on 30 miljardit dollarit, suudab järelejäänud 18,2 miljardi dollari suuruse võla tasuda 18 kuu jooksul. Kreeditore see ei rahuldanud ja nad nõudis pankroti väljakuulutamist, mida Moskva arbitraažikohus ka nädal hiljem tegi. Pankrotihaldur hindas Jukose järelejäänud vara väärtuseks ainult 17,7 miljardit dollarit, mis on 40% väiksem kui firma enda hinnang.

Pärast Jukose pankroti väljakuulutamist, mida firmal on aega veel kümme päeva edasi kaevata, on pankrotihaldur Eduard Regbun tagandanud ametist Jukose tütarfirma Yukos Finance juhid David Godfrey ja Bruce Misamore'i ning nimetanud nende asemele Sergei Šmelkovi. Yukos Finance kontrollib Jukose välismaal paiknevat vara, sealhulgas hiljuti müüdud Leedu Mažeikiu Naftat ja Slovakkia naftajuhtmefirmat Transpetrol, kus tal on 49% aktsiatest.

"Nad vabastati ametist, sest segasid juhatusel täitmast seadust ega tegutsenud kreeditoride huvides," ütles pankrotihaldur selgituseks.

Uue süüdistusega tuli eelmisel nädalal lagedale Venemaa peaprokuratuur. Selle väitel on alustatud Jukose endise ameeriklasest tegevdirektori Steven Theede, endise finantsdirektori Bruce Misamore'i, endise nõuniku David Godfrey ning Jukose ühe suuraktsionäri valdusfirma GML (endine Menatep) juhi Tim Osborne'i tegevuse uurimiseks kriminaalasi. Prokuratuuri väitel on Theede registreerinud 2005. a aprillis Hollandis erifondi, kuhu on pärast seda ebaseaduslikult üle kantud umbes 10 miljardi dollari väärtuses Yukos Finance'i jm Jukose vara. Kõik need neli meest kuulusid selle fondi juhatusse.

"Theede, Misamore, Godfrey ja Osborne varastasid oma ametipositsiooni ära kasutades nende hoolde usaldatud Jukose tütarfirmade vara ja põhjustasid niimoodi Jukose emafirmale suurt kahju," öeldakse Venemaa peaprokuratuuri avalduses.

"See Vene Föderatsiooni aktsioon näitab selgelt praeguste Venemaa valitsejate kättemaksuhimu. Ühtlasi tõendab see Jukose ja GMLi vastu käiva vendeta uskumatut ulatust," ütles kommentaariks Bruce Misamore.

Jukose endiste juhtide pressiesindaja Claire Davidson ütles, et Jukose välismaine vara paigutati nimetatud fondi vastavalt Hollandi seadustele. Sellega taheti tagada, et vara müügist saadavat raha makstakse ainult nendele kreeditoridele, kelle kiidab heaks Hollandi kohus. Tema väitel on fondi väärtus mitte 10 miljardit, vaid umbes 2 miljardit dollarit.

Seni on Amsterdami kohus otsustanud, et Mažeikiu Nafta müügist laekuvat raha tohib maksta GMLi tütarfirmale Moravel ja Vene riiklikule firmale Rosneft. Moravelile võlgneb Jukos 800 ja Rosneftile 450 miljonit dollarit.

Jukose direktorite nõukogu esimehe Viktor Geraštšenko kabinetis korraldati eelmisel nädalal peaprokuratuuri korraldusel läbiotsimine.

Väidetavalt otsiti dokumente Jukose Luksemburgi tütarfirma Yukos Capital S.A.R.L. tegevuse kohta. Yukos Capital on 4,5 miljardi dollariga üks suuremaid Jukose kreeditore. Prokuratuur tahab tõestada, et tegemist on Jukose enda rahaga, ning sel moel Yukos Capitali kreeditoride seast välja arvata. Algatatud on kriminaalasi.

Venemaa keskpanga endine juht Viktor Geraštšenko ütles, et läbiotsijad võtsid kaasa dokumente, millel pole Yukos Capitaliga mingit pistmist. Geraštšenko arvas, et läbiotsimine tema kabinetis on seotud tema viimase aja teravate sõnavõttudega võimude aadressil.

Anonüümne allikas ütles ajalehele Kommersant, et Geraštšenkole taheti mõista anda, et aeg on firmast lahkuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing