IMF soovitab Eestil võõrtööjõu sissetoomist lihtsustada

22. august 2006, 12:22

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) esindajad soovitasid Eestil lihtsustada tööjõu sissetoomise tingimusi, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

IMFi delegatsiooni juht Franciszek Rozwadowski põhjendas, et võõrtööjõu suurem osakaal aeglustaks palgatõusu, sest kiire palkade tõus tähendab ka kõrgemat inflatsiooni, raskendades Eesti liitumist eurotsooniga. Ta märkis, et võõrtööjõudu oleks kõige rohkem vaja kasutada ehitussektoris.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar märkis, et teiste Euroopa riikide kogemusi arvestades ei saa IMFi ettepanekut toetada. 'Kõrgema majanduskasvu ajal asusid näiteks paljud türklased elama Saksamaale ja araablased Prantsusmaale, tekitades seal mitmeid probleeme, mis pole tänaseni kadunud,' tõi Savisaar näiteks. 'See on ohtlik mäng.'

Samuti võib IMFi soovitus tuua kaasa olukorra, kus madalam palgatase tõukaks kõrge kvalifikatsiooniga töötajaid Eestist lahkuma, vastu saaksime aga madala kvalifikatsiooniga tööjõudu.

IMFi esindajad rõhutasid, et Eesti peaks minema võimalikult ruttu eurole üle. Nende hinnangul suudaks Eesti täita eurotsooniga liitumiseks vajalikud nn Maastrichti kriteeriumid kõige varem 2008. aasta lõpuks. Viimastel kuudel on inflatsioon püsinud Eestis 4,5 protsendi ümber, juulis ületas inflatsioon nõutud taseme 1,6 protsendipunktiga.

Samas pakkus IMF välja, et kuna lähiajal ei suuda Eesti nagunii Maastrichti kriteeriume täita, võiks kaaluda kohest aktsiiside tõstmist, mitte selle edasilükkamist. Kuigi alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi tõus kiirendaks korraks inflatsiooni, on Eestil pärast selle võrra kergem, leidsid IMFi esindajad.

IMFi delegatsiooni hinnangul on Eesti majanduses suurimad probleemid erasektoris, mille välisvõlg on suur. Samuti valmistasid neile muret Eesti kinnisvaraturu arengu kiirus ning see, kui kiiresti kasvab tarbimislaenude populaarsus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing