Narva linnavõimud annavad tuld ümbrikupalkade pihta

Liis Kängsepp 23. august 2006, 00:00

Kevadel pöördus Narva linnavalitsuse poole maksu- ja tolliameti Ida keskuse juhataja Lauri Pastak, et arutada, kuidas koostööd teha. Aru sai peetud ja nüüd on Narva linnavalitsusel põhjalik programm, kuidas eelarvesse rohkem maksuraha meelitada ja ümbrikupalkade maksmist vähendada. Sest kui linnakassas on rohkem raha, läheb ka elu linnas paremini, usub linnapea Tarmo Tammiste.

Hiljuti saidki 400 Narva ettevõtet linnavalitsusest kirja, kus juhiti tähelepanu sellele, et maksu- ja tolliameti andmetel on ettevõtte keskmine palk tunduvalt madalam kui piirkonna teistel samalaadsetel ettevõtetel. Linnavalitsus palus kirjas ettevõtjatel oma töötajate palku tõsta ja ka linnavõimudele teada anda, mida palkade tõstmiseks ette võetakse.

Ettevõtjate seas tekitasid kirjad pahameelt hoolimata sellest, et linnapea sõnul ei tahtnud linnavalitsus kedagi süüdistada. "Helistati küll ja sõimati," teab linnapea rääkida. "Ma küll ei näe, et see kiri mingi solvang on. Need ettevõtjad, keda mina tunnen, pole midagi halba öelnud."

Narva linnuses asuva restorani Rondeel tegevjuhi Toivo Punga sõnul on kummaline, et maksuamet jagab infot maksude kohta linnavalitsusele. "Kui maksuametil on mingi kahtlus minu firma suhtes, siis tulgu ja kontrolligu. Ma ei mõista, miks peab sellist informatsiooni andma kolmandale osapoolele," sõnab Pung, kes saatis linnavalitsusele vastuseks väljavõtte ettevõtte majandusaasta aruandest.

"Ma ei näe siin küll midagi halba," ei ole linnapea Pungaga nõus. Tammiste sõnul võib üldist statistikat vaadates tekkida hoopis küsimus, milles on probleem, et ametlikult Narvas palgad niivõrd madalad on. "Kui Narvas ringi käia, siis elu ei paista nii vaene."

Kirjasaajate hulgas oli ka hotelli King majandav TÜ Vesta King, mille juhid linnavalitsusele vene keeles vastuse saatsid. Vastuses palus firma juht Tatjana Verjovkina linnavalitsuselt, et need üritaksid rohkem turiste Narva meelitada.

Hotelli mänedžer Valter Laasma tõi välja, et hotelli on viimasel ajal investeeritud ning seetõttu pole olnud võimalik palku tõsta. "Kuigi meie töötajate palk pole ka praegu madal," ütleb Laasma. "Lähiajal tõstame palku kindlasti." Laasma ei usu, et ümbrikupalgad Narvas praegu väga suureks probleemiks oleksid. "Kontroll on nii suur, et ümbrikupalkade maksmine ei ole eriti võimalik."

Maksuametist öeldi, et Narva linnavalitsus on sellise aktsiooniga Eestis esimene ning nende initsiatiivi hinnatakse kõrgelt. Maksuamet loodab, et sama initsiatiivi näitavad tulevikus üles ka teised omavalitsused.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing