Toiduamet: Läti sprotikonservid sisaldavad ohtlikke aineid

Gert D. Hankewitz 24. august 2006, 15:11

Veterinaar- ja toiduameti teatel võivad Läti päritolu kalatooted 'Sprotid õlis' ja 'Sprotipasteet' sisaldada ohtlikke aineid.

Proovide analüüsimisel selgus, et viiest proovist kolmes ületas inimese tervisele ohtliku benso(a)püreeni sisaldus oluliselt lubatud piirmäära.

Läti ettevõtete SIA 'Zentenes zivju kombinats' poolt toodetud 'Sprotid õlis' ületasid minimaalselt kaheksa korda, SIA 'Saiva 1' toodetud 'Sprotid õlis' min 2,5 korda ja SIA 'Gamma-A' toodetud 'Sprotipasteet' min 2 korda lubatud benso(a)püreeni sisalduse piirmäära.

Polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (PAH-ühendid), mis on ligikaudu 250 erinevast ühendist koosnev ainete rühm, kuhu kuulub ka benso(a)püreen, võivad tekkida orgaaniliste ainete mittetäielikul põlemisel.

Nende ühendite näol on tegemist kõikjal esinevate keskkonda saastavate ainetega. PAH-ühendid on rohkem või vähem kantserogeensed ehk vähktõbe tekitavad.

Konservide maaletoojatele on tehtud ettekirjutused toodete tagasikutsumiseks turult ja nende tagasisaatmiseks päritoluettevõttesse.

Veterinaar- ja toiduamet jätkab suitsukalast valmistatud konservidest proovide võtmist, et kontrollida nendes benso(a)püreeni sisaldust ja tagada tarbijale ohutu toit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing