Rohelised ja ettevõtlikud erialad on populaarsed

Pille Rõivas 25. august 2006, 00:00

Tallinna Tehnikaülikooli turunduse projektijuhi Maris Lehtmetsa meelest on viimastel aastatel olnud märgata noorte huvi kasvu sotsiaalse hoolivuse, elukvaliteedi, puhta keskkonna väärtuste vastu.

Tänavusi kutsevalikuid on oluliselt mõjutanud ühelt poolt järjest enam ühiskonnas leviv roheline mõtteviis ja kvaliteetse keskkonna väärtustamine ning teiselt poolt arvamus majanduserialadest kui kõige kiirematest ja kindlamatest heaolu loojatest ühiskonnas.

Kaspar Ojasoo alustab nädala pärast õpinguid Tartu Ülikoolis majandusteaduse erialal, mis oli sel aastal selles koolis kõige populaarsem eriala. Haapsalust pärit noormees on majandusõpingutele mõelnud kogu gümnaasiumiaja. "See tundub minu iseloomu ja võimeid arvesse võttes olevat kõige sobivam eriala," selgitab tulevane majandustudeng.

Tihedale konkurentsile mõtles ta juba kandideerides, kuid eriala plussid kaalusid siiski kahtlused üle. Kaspari arvates on see eriala kõige laiema valikuvõimalusega. "Hiljem ei ole probleem spetsialiseeruda kitsamale erialale ning majandusharidus on kasulik igal erialal," ütleb ta. Populaarse eriala valikul võib oht olla nii-öelda inimeste ületootmises.

Kindlasti oli paljude jaoks eriala valikul argumendiks ka hea palk, leiab Kaspar. "Tulevikus hea töökoha leidmiseks tuleb lihtsalt kõige parem olla," ütleb ta.

Sügisest samuti Tartu Ülikoolis majandusõpinguid alustav Mihkel Jäämees peab tulevikus töökoha otsinguil konkurentsieeliseks magistrikraadi olemasolu.

Suurt konkurentsi ülikooli astumisel ega hiljem tööturul ta ei pelga. "Kindlasti astuvad paljud sellele erialale just hea palga pärast, kuid mitte kõik üliõpilased ei asu edasi magistriõppesse," osutab Mihkel, kes mõlgutab mõtteid magistrikraadist.

Mihkel usub, et majanduse eriala populaarsus on tingitud Eesti ühiskonnast, kus kõik põhineb edukal majandusel.

Vilistlane ja värske üliõpilane Elina Peedoson asub õppima Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja suhtekorralduse erialale, mis on sel aastal populaarsuselt seitsmendal kohal. Elina mõlgutas mõtteid ka teistest erialadest, kuid pidas endale sobivaks siiski ajakirjandust ja suhtekorraldust. Eriala valikul ei mõelnud ta selle populaarsusele, sest neiu on kindlalt veendunud, et õpitav eriala peab eelkõige endale meeldima.

"Ei tohiks lasta end mõjutada teiste valikutest," jääb Elina endale kindlaks. Tema valitud erialale oli üpris suur konkurents, kuid enamik sisseastunuist valib Elina hinnangul põhisuunaks suhtekorralduse. Tema aga eelistab ajakirjandust.

Tallinna Tehnikaülikooli turunduse projektijuhi Maris Lehtmetsa teatel tellis TTÜ selle aasta alguses sotsiaal- ja turu-uuringute firmalt Saar Poll gümnaasiumide lõpuklasside õpilaste uuringu. Küsitleti 503 gümnasisti üle Eesti. Uuringust selgus, et enamik gümnasiste langetab erialavaliku otsuse läbimõeldult ja kaalutletult ning edasiõppimise plaane tehes on gümnasistide jaoks kõige olulisemad asjaolud huvi eriala vastu ning head tööalased tulevikuperspektiivid.

"Näiteks TTÜs täituvad esmajoones erialad, milles noored näevad võimalust teha karjääri, olla edukad, edumeelsed ning majanduslikult kindlustatud," ütles Lehtmets.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing