Spekulandid korraldasid PTA aktsiale tormijooksu

Lauri Matsulevitsh 25. august 2006, 00:00

Kahe päevaga on PTA aktsia tõusnud 28 protsenti. Augusti algusest on aktsia tõusnud 79 protsenti. "Enamik kauplejatest on puhtalt spekulandid," kinnitas Hansabank Marketsi maakler Raido Lillemets. Ta lisas, et ei usu tõusu jätkusuutlikkusse. "Oli näha, et 3,85-3,9 euro juures olid müüjad ka platsis. Kes olid 2,5-2,6 euro pealt ostnud, nendel oli juba päris korralik kasum sees."

Investorid võtsid PTAst tulnud uudised aplodeerides vastu. Kolmapäeval jõuti kaubelda 5 minutit, kuni tuli ette börsi poolt aktsia hinna liikumisele seatud 15 protsendi piir. Eilse päeva lõpetas PTA aktsia 11,6% plussis.

"Suurem osa väikeinvestoritest teeb ebaratsionaalseid otsuseid, mis ei põhine kaalutletud analüüsil, vaid rohkem tunnetel," sõnas SEB Ühispanga maakler Karoly Kirber. "Kaldun arvama, et ka siin on sellise käitumisega tegemist ning otsuseid tehakse rohkem sisetunde järgi."

Ta rõhutas, et praegu ei ole veel täpselt teada, milliseks kujuneb uus PTA, samas peaks uus ettevõte muutuma tunduvalt atraktiivsemaks vanast PTAst.

PTA koosseisu liidetakse veel kolm üksust, mis praegu kuuluvad PTA enamusaktsionärile Alta Capital. Sellega tõuseb PTA turuväärtus 1,5 miljardi krooni ligi, kontserni hakkavad kuuluma Läti naistepesu tootja Lauma Lingerie, Valgevene pesutootja Milavitsa ning Vene pesupoodide operaator Linret.

"1,5 miljardit krooni turuväärtust on hoopis huvitavam kui 100 miljonit, sest see on likviidsem ning suuremad investorid saavad sinna raha paigutada," nentis Kirber.

Praegustel väikeaktsionäridel tuleb silmas pidada, et PTA muutub pärast laienemist küll suuremaks ja selle turuväärtus kasvab, kuid selle võrra väheneb ka praeguste aktsionäride osalus PTAs.

PTA külge liidetavad üksused kuuluvad praegu ASile Silvano, mis omakorda kuulub PTA suuromanikule Alta Capitalile. Kõigepealt kaasatakse Silvanosse institutsionaalsed investorid. Siis emiteerib PTA juurde uusi aktsiaid, millega tasutakse Silvano omanikele firmade eest, mis PTA alla liidetakse.

Silvano omanikud saavad uusi PTA aktsiaid märkida 2,5 euro (39,1 krooni) eest, mis on 35% odavam sellest hinnast, millega aktsionärid eile PTAs börsilt ostsid.

Kolmapäeval jäi PTA aktsia hind kinni börsi seatud limiidi taha. Reglemendi järgi ei saa aktsia hind tõusta või langeda rohkem kui 15% ulatuses eelmise päeva sulgemishinnast.

Limiidi eesmärk on takistada investorite tellimuste täitmist võrdlushinnast oluliselt erineva hinnaga juhul, kui aktsia vastu ei ole piisavat huvi. Lisaks toimib võrdluslimiit kaitsemehhanismina, kui mõnele sündmusele üliemotsionaalselt reageeritakse.

"Olles suhelnud mitme turuosalisega, asusime seisukohale, et võrdluslimiidi muutmine ei olnud käesoleval juhul enamiku investorite huvides ning võis soodustada kaalutlemata tehingute sõlmimist," kommenteeris Tallinna börsi kommunikatsioonijuht Tex Vertmann. Tema sõnul pöördus otse börsi poole kaks erainvestorit, kes soovisid limiidi tõstmist.

"Võrdluslimiidi muutmine ei ole börsi tavapärane tegevus ning seetõttu ei saa investoritel olla vaikimisi eeldust, et börs teatud uudiste avalikustamisel automaatselt võrdluslimiiti muudab," lausus Vertmann.

SEB Ühispanga maakler Karoly Kirber leidis, et võrdluslimiiti võiks muuta, kui selleks on selge põhjus. "Kui tuleb näiteks uudis, pärast mida on selge, et ettevõte võib olla 20% rohkem väärt, kui ta oli eile, siis oleks limiidi suurendamine õigustatud. Aga antud juhul me ei teagi, mis ettevõte sellest liitumisest lõpuks välja tuleb."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing