Tšiili kaevurid tõstavad vase hinda

Peeter Teder 25. august 2006, 00:00

Vase hind Londonis tõusis eile peale seda, kui maailma suurima vasekaevanduse Escondida (Tšiili) kaevurid teatasid, et on valmis jätkama streiki veel kaks kuud.

Alates 7. augustist streikivad kaevurid teatasid, et on valmis jätkama streiki veel 30 kuni 60 päeva. "Streik vähendab vase pakkumist," ütles uudisteagentuur Bloombergile New City Investment Managersi fondijuht Andrew Ferguson. "Arvestades, et streik jätkub, võib ka hind tõusta."

Kolmekuulise tarnetähtajaga vaselepingu hind tõusis eile 0,7 protsenti ja ulatus 7662 dollarini tonnist. Vask on käesoleval aastal kallinenud 74 protsenti. Metalli hind saavutas rekordtaseme 11. mail, mil tonni hind oli 8800 dollarit.

Streikivad kaevurid nõuavad oma osa vase hinna tõusu tõttu kasvanud kasumitest. BHP Billiton teenis selle aasta esimesel poolel 6,1 miljardit dollarit puhaskasumit.

Escondida kaevandus, mis valmistab metallimaaki ette selle sulatajatele, töötas üleeile poole võimsusega. 18. augustil pidi kaevandus aga tootmise katkestama, sest kaevurid blokeerisid selle juurde viivad teed.

Streikijate viimane nõudmine on, et palk tõuseks 8 protsenti pluss inflatsioonipreemia ja preemiat makstaks 10 miljonit peesot (230 000 krooni). BHP viimane pakkumine oli 4 protsenti pluss inflatsioonipreemia ja 9,5 miljonit peesot (220 000 krooni) preemiat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing