PM: Läänemere kalavarud on kokku kuivanud

25. august 2006, 07:45

Samal ajal kui põllumajandusminister Ester Tuiksoo otsib Eestile rahvuskala, naasevad kalurid merelt kesise saagiga ning värsket kala poelettidele ei jagu.

'Meile helistatakse tihti ja küsitakse, et millal tuleb värsket kala,' rääkis eile Postimehele Tallinna külje all Tabasalus asuva poe Kala+ juhataja Alla Vakulenko, kes nentis, et kodumaist kala on vähe. Ta lisas, et värsked haugid, ahvenad või lestad lettidele pikalt seisma ei jää.

Ning just lestakala on veel veidi kestval suveajal väga minev kaup, sest inimestele meeldib neid oma koduhoovi ehitatud ahjudes suitsutada.

Vakulenko ütles, et kalameestega on lepinguid raske, et mitte öelda võimatu teha, sest kunagi pole teada, kui palju õnnestub kaluritel püüda ning mõni päev võib lett päris tühjaks jääda.

Ka Rimi kauplusteketi suhtekorraldusjuht Mare Bakker nentis, et nende poodides moodustab kogu müüdavast kalast Eesti oma vaid umbes 18 protsenti. 'Ostujuhtide sõnul on see veel optimistlik prognoos,' sõnas ta.

Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi kalandusbioloog Leili Järv möönis, et kalavarude olukord on Läänemeres väga halb ning sellise olukorra põhjusteks võib pidada nii klimaatilisi tegureid kui ka kalameeste intensiivsemat püüki.

Tema sõnul reostust kalavarude nappuses süüdistada ei saa, sest see on meie vetes tegelikult vähenenud. Peamiseks põhjuseks, miks kalavarud ikkagi kahanevad, pidas kalandusbioloog hoopis soodsate tuulte puudumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing