EASi välisesindused laiendavad haaret

Liis Kängsepp 28. august 2006, 00:00

CV-Online'i kaudu on EASil praegu välja kuulutatud viis uute välisesindajate leidmise konkurssi. Neist Helsingisse, Stockholmi ja Londonisse otsitakse kaastöötajaid juba seal töötavatele välisesindajatele, kuid San Franciscos ja Kiievis peavad välisesindajad alustama tühjalt kohalt. Lisaks plaanib EAS uuel aastal rajada välisesindused Tokyosse ja Shanghaisse. EASi pressiesindaja Erki Peegli sõnul on kõne all olnud ka esinduse rajamine Indiasse ja Kasahstani, kuid lähiajal pole see plaanis.

EASi nõukogu esimehe Olev Raju sõnul võib juhtuda, et tulevikus hakatakse uute välisesinduste planeerimisel vaatama rohkem üle Suure Lombi USA, Kanada ja Brasiilia poole. "Oleme äriettevõtete tugistruktuur. Kui ettevõtjatel on huvi, siis peame seda arvestama," sõnas Raju, kes on praegu välisesinduste tööga rahul.

EASi välisesindaja peamisteks ülesanneteks on Eestit tutvustada ja Eesti ärimeestele toeks olla ning iga riigi esinduse eelarve pannakse paika selle maa kultuurilisi eripärasid arvestades. Kui suured on välisesindajate palgad, jättis Raju saladuseks, viidates, et nende avalikustamine on keelatud. "Kui me Indiasse teeme esinduse, siis selle riigi kontekstis on tasu soliidne, aga Inglismaa kontekstis mitte," sõnas Raju. "Makarone ei pea sööma, hakkliha, riisi ja tomatit saab ikka kõrvale osta."

Üks neist, kes oma kontorisse inimese juurde saab, on EASi välisesindaja Soomes Valdar Liive. Uue inimese ülesandeks saab turismiga tegelemine, et Liive saaks keskenduda investorsuhete arendamisele.

"Üheinimesekontorid on mõnes mõttes kõige ebaefektiivsemad - püsikulud on samad, hoolimata sellest, kas kontoris töötab üks inimene või kaks," ütles Liive. "Ei ole saladus, et Eesti korralikuks promomiseks on kaks inimest miinimum," lisas ta ja märkis, et ühel inimesel on raske pakkuda nii professionaalset investorteenust Eesti ettevõtete aitamisel kui ka tutvustada Eestis puhkamise võimalusi.

"Soome ettevõtjate huvi Eesti suunas jätkub," ütles Liive. "Kui tahame, et Soome ettevõtted tooksid tootmise Eestisse, siis see nõuab oma selgitustööd."

EASi Rootsi välisesindaja Taave Vahermägi tunnistas, et kuigi konkurss turismiesindajate kohale Helsingis ja Stockholmis on Eestis välja kuulutatud, otsitakse sinna pigem inimest sihtriigist, kes tunneb kohalikke olusid ja omab teadmisi Eestist.

"Tegelikult ega see nüüd mingi unelmate töösituatsioon ei ole, kui istuda üskinda kontoris ja üritada olla nii aktiivne kui ka kreatiivne korraga," rääkis Vahermägi. Ta lausus, et on väga rahul kolleegi tekkimise üle ja tunnistas, et ühest inimesest jääks tegelikult isegi väheks - vaja oleks turismi peale vähemalt kahte.

"EASi büroo on Rootsis juba 2002. aastast, aga teadlikult lülitasime oma kontaktandmed turismibüroode kontaktide alla alles sel kevadel," teatas Vahermägi. "Varem pole me seda teinud, et mitte mattuda töö alla, millega hakkama ei saa."

Shanghai välisesindajat ei ole EAS veel otsima asunud ning Tokyos võetakse tõenäoliselt palgale jaapanlane, kes on EASiga juba pikalt koostööd teinud. "Jaapani kultuur on nii eriline, et seal on mõistlik omada kohapealset esindajat," sõnas Peegel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing