Kõrge kvaliteediga büroo läheb hinda

Vivika Simmo 28. august 2006, 00:00

Tänu laienenud võimalustele ning stabiilsele majandusele on kohalikule äriturule kasvanud juurde mitmeid uusi ettevõtteid ning büroopindade turg hoogustub.

Üürikliendid on läinud nõudlikumaks ning eelistavad kesklinna A+ (kõrgeima) kvaliteediga büroosid.

Ärihoones eeldatakse tehniliselt kõrgel tasemel tingimusi, ruumide välja ehitamist vastavalt kliendi soovidele, kaasrentnike sobivust kliendi ärilise tegevusega jms. Üürnik on valmis ootustele vastava kvaliteetse pinna ja parkimise eest kõrgemat hinda tasuma.

Sellest tuleneb suhteliselt suur hinnavahe (160-250 ja enam kr/m2) uute büroohoonete ning samas piirkonnas asuvate vanemate büroohoonete vahel.

Tänu sellele, et kesklinna büroopindasid ei ole turul saada, nende valmimine võtab aega ning nõudlus on suur, on märgata suurenenud huvi ka linna äärealade üüripindade suhtes.

Ettevõtted hoiavad kesklinna kontorites ainult oma esindust või võtmeisikute töökohti, ülejäänud kontor kolitakse kas siis Mustamäe või Pärnu mnt poole üle. Need on suuremad piirkonnad, kus arendajate aktiivne ehitustegevus on edukalt hoogustunud.

Kvaliteedilt ei jää need kesklinna uutele ärihoonetele alla, kuid võimaldavad üürnikele paremat ligipääsu tipptundidel, mugavamalt korraldatud parkimist ning soodsamat üüritaset võrreldes n-ö city'ga.

Juhul, kui linna äärealadel asuvate hoonete üürileandja soovib oma hoonesse mitut suuremat ning stabiilsemat rentnikku, peab ta arvestama pikema ajakuluga.

Nii kesklinnas kui ka mujal asuvate büroohoonete puhul on tavaline, et üürileping sõlmitakse juba 6 kuud kuni aasta enne büroo või hoone valmimist.

Kõrgema ehk A-klassi büroopindade vakantsus on viimase aasta jooksul püsinud ca 5% tasemel.

Arvestades võimalike lisanduvate pindade üpris tagasihoidlikku mahtu (ca 32 400 ruutmeetrit) ning jätkuvat suurt huvi nende pindade üürimise vastu, on vägagi tõenäoline, et vakantsus püsib samal tasemel ka käesoleva aasta jooksul.

Büroopindade turg laieneb prognoosi kohaselt üha enam äärelinna. Büroopindade arendusel pannakse lähitulevikus rõhku pigem kesklinnast eemale - kesklinna äärealadele ning äärelinnadesse, kus kontoripindade arenduseks sobilikku maad on veel piisavalt.

Põhiline kriteerium, millega arendajad uute büroopindade ehitamisel arvestama peavad, on klienti rahuldavad parkimistingimused.

Büroopindade üürihindade tõusu lähiajaks prognoosida ei saa, küll aga avaldab pikemas perspektiivis üürihindade tõusule ilmselt survet pidev maa- ja ehitushinna tõus. Millal ning millises tempos see toimub, on hetkel siiski suhteliselt raske ennustada.

Hinnavahe uute ning vanade büroohoonete osas on suhteliselt suur. Näiteks kesklinna uutes hoonetes on üürihind ca 220 kr/m2 kuus ning ka enam. Linna äärealadel asuvates uutes hoonetes on vastav hinnatase A-klassi hoonete puhul ca 160 ja enam kr/m2 kuus, B-klassi hoonetes ca 120-130 kr/m2 kuus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing