Orkaanide hooaeg kergitab nafta hinda

Lauri Matsulevitsh 28. august 2006, 00:00

"Siiani on orkaanide hooaeg olnud vaikne, kuid see võib iga hetk muutuda," kommenteeris Bloombergile Deka Investmenti ökonomist Sandra Ebner. Atlandi orkaanihooaeg kestab 1. juunist 30. novembrini. Praegu ennustatakse, et Atlandil tekkinud madalrõhkkond, mis liigub Mehhiko lahe suunas, võib areneda troopiliseks tormiks Ernesto.

Toornafta hind, mis kukkus augusti keskel New Yorgis 70 dollarile, on taas suuna üles võtnud. Reedel oli naftabarrel New Yorgi kaubabörsil tõusnud juba 72,51 dollarini.

"Iraani tuumaküsimus hoiab nafta hinda üleval kinni veel pikka aega ning pealegi algab USAs tormide tipphooaeg," ütles ajakirjale BusinessWeek Purvin & Gertzi analüütik Victor Shum.

Investorid kardavad, et tormid võivad naftatarned katkestada Mehhiko lahe ümbruses, mis on tihedalt täis pikitud naftaplatvorme. Eelmisel aastal käisid piirkonnast üle orkaanid Katrina ja Rita, mille tekitatud kahjustusi pole mõne naftaplatvormi juures siiani kõrvaldatud.

Läheneb ka 31. august, mis on ÜRO julgeolekunõukogu poolt Iraanile seatud tuumaprogrammi lõpetamise tähtaeg. Iraan on teatanud, et on valmis pidama "tõsiseid läbirääkimisi" tuumaprogrammi üle, kuid USA väitis, et seda on tunduvalt vähem, kui julgeolekunõukogu nõuab. Ka Saksamaa kantsler Angela Merkel polnud rahul Iraani vastusega Euroopa Liidu pakutud lahendusele. Lääneriigid kardavad, et Iraanil on plaanis luua tuumarelv, Iraan aga kinnitab jätkuvalt, et tuumaprogramm on rahuotstarbeline.

Turg on hirmul, et maailma suuruselt neljas naftatootja võib sanktsioonide korral blokeerida nafta ekspordi. Selle variandi tõenäosust vähendab aga nafta suur osakaal Iraani tuludes.

Reedel tulid teated ka järjekordsetest röövitud naftatöölistest Nigeerias. Mässulised röövisid kolm naftafirma Eni töötajat Port Harcourtis, mis on riigi naftatööstuse keskus. Sel aastal on inimröövid ning rünnakud naftatootmisobjektidele vähendanud Nigeeria naftaeksporti kolmandiku võrra.

Eelmisel nädalal vähendas Euroopa suurimate reservidega naftatootja BP oma USAs asuva suurima naftavälja tootmismahtu juba teist korda vähem kui kuu aja jooksul, põhjuseks kompressori purunemine.

BP vähendas tootmist Prudhoe Bay naftaväljal 90 000 barreli võrra päevas, augusti alguses katkestati naftaväljal kogu tootmine roostetanud torujuhtmete tõttu, millest osa hiljem taastati.

Sandra Ebneri sõnul läheb BP-l veel mitu kuud aega, enne kui suudetakse taastada maksimaalne naftatootmine Prudhoe Bays. Tõenäoliselt juhtub see alles järgmise aasta esimeses kvartalis. Sel aastal on nafta hind USAs tõusnud juba 20 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing