Sõerd: tubakaaktsiisi kiire tõus soosib Läti ja Venemaa sigarettide müüki

28. august 2006, 11:55

Aivar Sõerd teatas kommentaariks IMFi soovitusele tõsta viivitamatult tubakaaktsiisi, et see samm ujutab Eesti üle Läti ja Venemaa sigarettidega.

“Olukorras, kus Eestis on tubakaaktsiis niigi kõrgem kui naaberriikides Lätis ja Venemaal, on aktsiisi kavandatust kiirem tõstmine küsitav,' ütles Sõerd. 'Kaupade vaba liikumise tingimustes hakkavad tarbijad eelistama odavamaid sigarette, mis pärinevad naaberriikidest. Näiteks on Lätis sama marki sigaretid aktsiisivahe tõttu ligi poole võrra odavamad kui Eestis. Lätist võib Eestisse tuua ilma aktsiisita 800 sigaretti ööpäevas, Venemaalt kui EL kolmandast riigist 200 sigaretti ööpäevas. Sigarettide sissetoomine naaberriikidest aeglustab sigarettide hinnatõusu Eestis, lükates inflatsiooni mõju edasi. Samuti on tõsine oht, et suureneb salakaubanduse osakaal.”

Sõerdi sõnul jääb suur osa tubakaaktsiisist sellise stsenaariumi korral Eesti riigieelarvesse laekumata. Praegu sisaldab 2006. aasta kinnitatud eelarve 1 402 miljonit krooni tubakaaktsiisi. Suveprognoosi järgi laekub tänavu tubakakaupadest 1 250 mijonit krooni.

Viimastel aastatel on riigieelarvesse laekunud üha rohkem tubakaaktsiisi. Kui 2003. aastal laekus 785,5 miljonit, siis 2004. aastal 917,9 miljonit ja 2005. aastal 1 235,5 miljonit krooni.

Ministri sõnul annab kiire aktsiisimäära tõstmine tugevaid tagasilööke, kuid vähemalt pooleaastase perspektiiviga on aktsiisimäära muudatus reaalsem. Eesti peab saavutama sigarettide aktsiisi alammäära aastaks 2010. Kehtiva seaduse kohaselt tõuseb aktsiis 2008. aastal. IMF soovitas oma reedel avaldatud raportis Eestil võimalikult kiiresti aktsiise tõsta, et lihtsustada Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmist.

Sõerd lisas, et eelarve- ja maksupoliitilisi meetmeid tuleb rakendada tervikliku komplektina, sest üks eraldiseisev meede ei avalda tõenöoliselt soovitud mõju. Nii on IMF oma lõppraportis soovitanud edasi lükata tulumaksumäära vähendamise.

Algselt oli plaanis tubakaaktsiisi tõsta sel suvel, kuid aktsiisitõus lükati inflatsiooni pidurdamiseks edasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing