Riigiabi laevaehitusele – Poola uus tüliõun Brüsseliga

29. august 2006, 10:24

Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Neelie Kroes nõuab Poolalt selgitusi laevaehitusele antud riiklike toetuste kohta.

Selle nädala lõpuks peab Poola esitama riiklike toetuste õigustamiseks laevaehituse restruktureerimiskava, mis näitab võimalusi kahjumis tegevusala kasumisse viimiseks.

Vastasel juhul võib Brüssel riiklikud toetused ebaseaduslikuks kuulutada ning nõuda raha tagastamist, kirjutas Financial Times.

Poola ühinemisest Euroopa Liiduga on Poola valitsus Gdynia ja Gdanski laevaehitustehastele toetusi maksnud ca 350 miljonit eurot ning Szczecini tehasele 31 miljonit eurot. Lisanduvad ekspordigarantiid kahele esimesele umbes miljardi dollari ja Szczecinile 634 miljoni dollari suuruses summas.

Toetused laevaehitusele ähvardavad muutuda uueks pingekoldeks Brüsseli ja Poola populistliku Seaduse ja Õigluse partei valitsuse vahel. Aasta alguses kritiseeris Euroopa Komisjon Poola valitsust Poola panga müügi takistamise eest Itaalia UniCredito pangale. Riigiabi laevaehitusele on järjekordne märk Poola soovimatusest mängida ELi reeglite järgi, kirjutas leht.

Otseselt on Poola laevaehituses tööl 16 000 inimest, kaudselt veel 80 000 lisaks. Läinud aastal ehitati 28 laeva, tellimusraamatus ootab järge 87 alust.

Kaksikvennad Jaroslaw ja Lech Kaczynski, kellest üks on Poola peaminister ja teine president, olid mõlemad omal ajal Poola laevaehitusest alguse saanud Solidaarsuse ametiühinguliikumise liikmed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing