Ehituse hoog kasvab liiga kiiresti

Gert D. Hankewitz 30. august 2006, 00:00

Eile teatas statistikaamet, et kodumaine ehitusturg tegi aasta teises kvartalis viimase kaheksa aasta kohta rekordilise hüppe, kasvades 34 protsendi võrra. Veidi suurem kasv oli 1998. aasta esimeses ja teises kvartalis, vastavalt 37% ja 39%. Samas praegu ei suuda ehitusmaterjalitööstus ja tööturg ehitusettevõtete kasvavat nõudlust rahuldada.

"Jajah," võttis ASi Restor peadirektor ja ehitusettevõtjate liidu juhatuse aseesimees Arsi Kook hoogu, kui hakkas vastama küsimusele, kuidas on lood töökäte ja ehitusmaterjalide puudusega. "Osa materjalide kättesaamise graafikuid on pikaks veninud. Isegi betoonijärjekorrad on pikad," jätkas ta ning lisas, et ka akendega on probleeme. "Varem sai suhteliselt kiiresti kätte. Nüüd võtab mõni firma tellimusi juba järgmiseks aastaks," oli Kook mures.

Küll tunnistas Restori juht, et töökätega on asi veidi parem, sest spetsialistid, kes läksid välismaale õnne otsima, hakkavad tagasi pöörduma. "Ei oskagi öelda, millest on rohkem puudus, kas materjalidest või inimestest," lausus firmajuht.

Ka Oma Ehitaja juht Kaido Fridolin tõdes, et puudus on üldehitus- ja viimistlustööde spetsialistidest ning ehitusmaterjalidest, nagu raudbetoon ja ehituskivid. "Üldiselt on kõikide tööliikide spetsialiste ebapiisavalt ja materjalide tarnetähtajad oluliselt pikemad kui aasta tagasi," märkis aastatepikkuse ehituskogemusega mees. Fridolini sõnul mõjub materjalide ja inimeste puudus eelkõige tähtaegadele, sest on raske nendest kinni pidada. "Tundub küll, et tähtajad, millega tellijad on harjunud, ei ole tänases turuseisus reaalsed. Ehitusturg kasvab praegu veel kiiremini kui sisemised ressursid," tõdes ta, kuid lisas, et enda firmal veel neid probleeme pole.

"Kõik on otsas. Natuke tuleb nõukogude aeg meelde," iseloomustas Harju Ehituse juht Aare Neudorf ehitusmaterjalide hankimist. "See tõus on kiiresti tulnud, ilmselt ei oldud selleks valmis," leidis ta ning lisas, et kui tööjõust rääkida, siis selle kvaliteet on halvenenud. "Tööle võiks praegu inimesi kahtlemata võtta, mitte ainult ehitajaid, vaid ka projekti- ja objektijuhte," kinnitas ta.

Eesti Ehituse juht Jaano Vink ütles, et kvalifitseeritud töökätest on puudus, kuid materjalide puhul häirib pigem tarnetähtaegade venimine. Ta tunnistas, et seni on firma siiski oma töödega hakkama saanud. "Olukord muutub kiiresti, sest kui algab mõni uus projekt, siis tulevad nii materjalitarned kui ka tööjõuküsimused kohe päevakorda - kellelgi ju täna ressursi lihtsalt riiulil ei seisa."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing