Kuulsust tooks ka ettevõtte nulltulumaksu säilitamine

ÄP 30. august 2006, 00:00

Üleeile tuli Kumusse kokku Soome äri- ja riigimeeste kõigi aegade kõige esinduslikum delegatsioon - sümpoosionile "Mida Soome võib õppida Eestilt". See on kõva sõna.

Äripäeva toimetus leiab, et Eesti kui riik on saaja rollist kasvamas andja rolli. Euroopa Liidu abiraha teeb Eestist küll veel mõneks ajaks netosaaja, kuid nii-öelda progressiivsete ideede sarjas on Eesti juba ammu netomaksja.

Meie maksupoliitika on praegu Eesti parim ekspordiartikkel praktilise majandusliku mõtte vallas.

Kõik geniaalne olevat lihtne, kuid ühetaoline tulumaks on tõepoolest lihtne ja efektiivne. Meie peaminister Andrus Ansip märkis, et Eestis niisugune süsteem toimib ja me võime teistelegi kogemusi jagada. Ja tundub, et huvi selle vastu on.

Soome saab omaenda ärimeestelt pidevalt sarjata astmelise tulumaksu pärast. Investeerimispankur Joakim Heleniuse arvates ei tohi Eesti mingil juhul kopeerida Soome heaoluühiskonna mudelit.

Jorma Ollila Nokia juhina ähvardas Nokia peakorteri Soomest ära kolida, kui Soome makse ei alanda. Eestis siiski plumpsavad aeg-ajalt pinnale tühjad mõttemullid, et tarvitseb ainult kehtestada astmeline tulumaks, kui rikkust hakkab kohinal aknast ja uksest sisse pressima…

Maksud rikkust ja heaolu paraku kaasa ei too, vaid lükkavad nende saabumise edasi.

Eesti näitel tagab ühtlane ja sealjuures alanev tulumaksumäär suuremad tegelikud maksulaekumised. Selle näilise vastuolu lihtne lahendus on majanduskasv, mida madalamad maksumäärad kiirendavad ja kõrgemad maksumäärad, vastupidi, aeglustavad.

Euroopa Liidu Statistikaameti koduleheküljel kajastatud prognoosi kohaselt tuleb Soome 2006. aasta majanduskasvuks 3,6 protsenti Eesti 8,9 protsendi vastu.

Füüsilise isiku tulumaksumäär meil küll langeb ühe protsendi võrra aastas ehk 2009. aastaks 20 protsendile, kuid võiks seda teha ka kiiremini ja järsemalt.

Miks mitte testida majanduse kiirendusvõimet? 2008. aasta lõpuni on veel aega ses mõttes, et kehtib ettevõtte investeeringute tulumaksuvabastus, nii-öelda nulltulumaks.

Kindlasti tuli Soome delegatsioon Tallinna vaatama ka uut kunstimuuseumi, mille arhitekt on soomlane Pekka Vapaavuori. Aga nagu ikka, tuleks meil juba vaadata edasi - mis tooks Eestisse järgmised äri- ja riigimeeste delegatsioonid?

Selleks võiks olla ettevõtte nulltulumaksu säilitamine. Eesti hakkab 2009. aastast vastuvaidlematult täitma nn ema- ja tütarettevõtte direktiivi, mis ei luba maksustada nende ettevõtete vahel liikuvaid dividende.

Väga hea, kui üks maksuliik kaob ära, kuid ettevõttes tekkinud jaotamata kasumile Eesti maksumäära ka ei kehtesta. Otsesed maksud on iga Euroopa Liidu riigi pärusmaa, sundida Eestit keegi ei saa.

Me säilitaks siinse ettevõtluskeskkonna atraktiivsuse nagu praegu, samas jääksime uue maksukultuuri katselapiks Euroopa Liidus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing