Ungari kergitab forinti atraktiivsust

Raivo Sormunen 30. august 2006, 00:00

Ungari forintil on viimastel päevadel olnud sees hea hoog, kuna riigi keskpank tõstis üleeile baasintressimäära ja andis märku, et inflatsiooni ohjamiseks võidakse tulevikus intressimäära veelgi kõrgemale viia.

Ungari keskpank tõstis baasintressimäära 6,75 protsendilt 7,25 protsendile. Tegemist on kõrgeima intressitasemega Euroopa Liidus.

Kõrged intressimäärad võivad meelitada investoreid kasutama nn carry trade'i, mis seisneb selles, et võetakse madala intressiga laenu, vahetatakse saadud raha forintide vastu ja investeeritakse kõrgemat tootlust pakkuvatesse Ungari varadesse. Teoreetiliselt peaks selline käitumine tõstma nõudlust forintide vastu ning muutma valuutat tugevamaks. Intresside edasine tõstmine ja kiirenev inflatsioon võib aga mõjuda negatiivselt Ungari valitsuse võlakirjadele. Viie aasta pikkuse tähtajaga võlakirjade tootlus tõusis eile 8,04 protsendile. Tootlus tõuseb võlakirjal aga vaid siis, kui väärtpaber odavneb.

Riigi keskpank avaldas üleeile ka uue majandusprognoosi, mille kohaselt peaks praegu 3 protsendil püsiv inflatsioon tõusma järgmisel aastal koguni 7 protsendile. Ungari majanduskasv võiks käimasoleval aastal ulatuda 2,4% ja järgneval 2,5%ni.

Lisaks lubas riigi valitsus lükata väljahõigatud maksude kärpimise plaani 2011. aastasse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing