Valimisralli teravik suundub küladesse

Airi Ilisson 30. august 2006, 00:00

Nagu eelmiste valimiste puhul, plaanib ka seekord kõige aktiivsemat üle-eestilist lobitööd Rahvaliit, ega pelga seda välja ütelda. "Valijamehed on meil juba olemas, sest nagu vanarahvas ütleb, tänasida toimetusi ära viska homse varna," märkis Rahvaliidu teabejuht Agu Uudelepp.

Tema sõnul said Keskerakond ja Rahvaliit mullustel kohalike omavalitsuste valimistel kahe peale rohkem mandaate kui teised kokku. "Seega isegi kui tahaks hääli osta või milles iganes meid süüdistatakse, siis meile pole seda tarvis," sõnas Uudelepp. "Tarvis on seda Res Publical Tallinnas võimule saamiseks, nagu nad varemgi on teinud. Selle kisa põhjus on lihtne - kui Rüütel ära valitakse, saavad parempoolsed karjuda, et tegemist on ebademokraatlikult valitud presidendiga. Tegelikult on see jutt jama, igaüks võib vaadata, kuidas jõujooned kohalikes volikogudes on."

Aktiivne rahvaga suhtleja, keskkonnaminister Villu Reiljan lubab erakonna asja ajada õhtuti ja nädalavahetustel. Keskkonnaministri nõuniku Karel Rüütli sõnul sõidab Reiljan kogu aeg keskkonnaministri ametis väga palju ringi, nii et märgatavalt rohkem reise oodata pole.

Rüütli kinnitas, et fraktsiooni juhatuse koosoleku otsuse kohaselt hakkavad Riigikogu liikmed kohalike omavalitsuste võimuesindajatega senisest tihedamalt suhtlema, et neile tekkivate küsimuste vastamisel abiks olla.

"Rahvaliit käib ja pakub katuseid, kuid inimesed ei tule selle peale, et rahajagamise üle otsustab siiski 65 inimesega enamus Riigikogus," kommenteeris reformierakondlane Raivo Järvi.

"Kindlasti hakkame rohkem ringi sõitma, olen päris hea kihutuskõnede pidaja," kinnitas Riigikogu presidendivalimiste esimeses voorus 65 toetushäält kogunud Ene Ergma. "Kavatsen igati toetada Ilvese kandidatuuri, sest tahame ju kõik, et saaksime läänemeelse presidendi," lisas ta.

Arnold Rüütliga valijameeste kogus rinda pistev presidendikandidaat Toomas Hendrik Ilves ütles, et sõidab järgmisel nädalal Brüsselisse ja kavatseb kohtuda eelkõige nendega, kes soovi avaldavad. "Aktiivseks kihutustööks ma põhjust ei näe, minu seisukohad on avalikud olnud läbi aastate," sõnas Ilves. "Mõni võib-olla arvab, et kui Ilves saab presidendiks, siis satuvad kõik ekskommunistid põlu alla, aga lugege minu raamatut, seal on kirjas, et see pole nii," soovitas ta.

Keskerakondlasest Riigikogu liige Marika Tuus kinnitas, et suhtleb oma ringkondadega lähikuul edasi sama aktiivselt kui varem.

"Räägin Jõgevamaa ja Tartumaa inimestega, ehk nendega, kes mind valisid," sõnas ta. "Näiteks äsja käisin Kallastel. Rüütel käib ise nagu ka eelmiste valimiste ajal, mil ta oli ise roolis ja sõitis," lisas Tuus.

Sotsiaaldemokraatidest riigikogulased Jüri Tamm ja Kadi Pärnits kinnitasid, et räägivad oma valijatega nagunii ning pole erakonnalt värskeid käitumissuuniseid saanud.

President Arnold Rüütli pressinõunik Eero Raun ütles, et president on kogu aeg rahvaga suhelnud ja teeb seda ka edaspidi.

Kuna president ei selgunud eile õhtul Riigikogu kolmandas hääletusvoorus, kutsub Riigikogu esimees Toomas Varek 16. septembril kokku valijameeste kogu, kelle nimed saavad avalikuks hiljemalt järgmisel päeval, selgitas Riigikogu kantselei direktor Heiki Sibul.

Valimiskogu koosneb 101 Riigikogu liikmest ja 246st kohaliku omavalitsuse volikogude esindajast. Volikogud otsustavad oma esindajad hääletamise teel. Kandidaadi ülesseadmise õigus on vähemalt 21 valimiskogu liikmel.

Tõenäoliselt kandideerivad 23. septembril valijameeste kogus Toomas Hendrik Ilves ja Arnold Rüütel. Et president valitaks seal esimeses voorus, peab tema poolt hääletama enamus ehk 174 isikut.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing