ÄL: Heiti Hääl ja Eerik-Niiles Kross taastavad Londoni börsihoone

30. august 2006, 07:42

Heiti Hääl ja Eerik-Niiles Kross tahavad Suurbritannia laevandusbörsi Baltic Exchange ajaloolise hoone tükkhaaval Londonist Tallinna tuua.

'Tükid ostsime just paar nädalat tagasi ära,' ütleb kütuseärimehena tuntud Heiti Hääl. Jutt käib 18. sajandi alguses asutatud laevandus- ja merebörsi Baltic Exchange vanast London Citys asunud peakontorist, mis praegu asub tükkideks lahtivõetuna Londoni lähistel laohoones, kirjutab Ärileht.

'Minu arvates on see väga sümboolne, et maja kolib Londonist Tallinna,' lisab idee autor Eerik-Niiles Kross. 'Võimas asi,' ei varja entusiasmi ka Heiti Hääl. Kütuseärimehe vastutada on projekti äriline pool.

Viktoriaanlikult uhke, sammaste, võlvsaalide ja massiivsete treppidega hoone püstitati Londoni kesklinna Thamesi kaldale 1903. aastal. Hilisematel aegadel kujunes maja üheks lemmikkohaks ajastutruude filmide tegemisel. 1991. aastal vändati seal näiteks Anthony Hopkinsi ja Emma Thompsoniga peaosas kolm Oscarit võitnud kostüümidraama 'Howards End'.

See film jäi aga ka maja luigelauluks. Varsti pärast seda sai hoone Iiri Vabariikliku Armee (IRA) pommirünnakus kahjustada. Muinsuskaitse all oleva objekti suhtes veeretati mõnda aega plaani see uuesti Londonis kokku panna, kuid 1998. aastal loobuti lõplikult. Ligi sada miljonit krooni maksma läinud tööde käigus võeti hoone tükkideks. Tükid konserveeriti ja nummerdati. Just need tükid ja loa hoone mujal püsti panna Kross ning Hääl ostsidki.

'Alla kahekümne miljoni krooni,' ütleb Hääl tehingu suurusjärgu kohta. Meestel on plaan teha majast büroohoone. Lisaks ka avalikuks kasutuseks mõeldud ruumid ja restoranid. Kui kõik hästi läheb, siis võiks asi juba järgmisel aastal püsti saada. See on siiski optimistlik plaan. Kõigepealt on vaja leida õige koht ja lahendada hulk tehnilisi küsimusi.

'Tänapäevases mõttes on maja ju ebapraktiline,' ütleb Hääl. Tema ettekujutuses peaks efektse fassaadiga Baltic Exchange"i hoone olema just nagu sissejuhatuseks selle taha või külgedele tulevatele moodsatele bürooruumidele. Lihtsamalt kirjeldades – vana kokkupandav osa keskele ja uued hooned tiibadeks.

Unikaalne asi vajab unikaalset kohta. Kaalumisel on nii Riia kui ka Tallinn. Riias on üks konkreetne krunt juba olemas, Tallinnas peetakse veel läbirääkimisi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing