Püsiühenduse kiirus saavutatav ka liikvel

Enn Heinsoo 31. august 2006, 00:00

Kiire andmeside HSDPA levi Eestis on küll väike, kuid hea ühenduse korral on kiirus hämmastav.

Esimest korda sülearvuti lisaseadme abil Elisa HSDPA võrku ühendades tekib tunne, nagu oleks arvutil järel võrgujuhe või ühenduseks WiFi. Kiiruse test internetis annab siiski kõikuva tulemuse ning ka levi kvaliteet kõigub alatasa pulga või kahe võrra.

Selleks, et teada saada, kui hästi Tallinn Elisa HSDPA leviga kaetud on, võtsin ette teekonna autoga linna eri osadesse. Esimeses peatuskohas Tondi Selveris läks paar minutit, et seade leiaks võrgu üles. Teenuse programm arvutis näitas, et levi oli maksimaalsed 5 pulka ning et võrgu tüüp oli 3G, kuid esimesed kiirusetestid andsid ka GPRS-sidest madalama tulemuse, nimelt 26 kuni 23 kilobitti sekundis.

Edasi TTÜ poole liikudes aga levi kahanes, ühendus kõikus ning ülikooli parklas ei õnnestunudki mul enam 3G märgikest näha. Kaart asus kasutama GPRS-andmesidet ning ka kiirus oli sellele vastav, olukorda ei parandanud ka parklas ringi liikumine või arvuti autokatusele panemine. 3G-d ei õnnestunudki kätte saada TTÜst edela pool. Sarnane oli olukord ka mujal linna ääremail.

Kogu kesklinnas oli aga suurepärane (4-5 pulka) levi pea kõikjal. Vanalinna soppides ja teatud kohtades majade vahel kukkus levi küll kohati 2-3 pulga peale, kuid andmeside kiirus jäi 600 kilobiti ja 1,2 megabiti vahele sekundis.

Samas tekitas raskusi välise antenni paigaldamine, poolemeetrine juhe jäi liiga lühikeseks, et antenni efektiivselt auto lae alla paigaldada saaks.

Peale kõikuva levi osutus probleemiks ka tarkvara kiirus. Nimelt ei leidnud ta uusi võrke kuigi edukalt ning kohati tuli programmi võrke otsima ergutada kaardi arvutist eemaldamise ning uuesti paigaldamisega.

Rahvusvahelise pakendifirma Sealed Air võtmekliendihalduri Vesa Mäyry arvates on HSDPA-andmeside peamiseks eeliseks kasutuslihtsus ning võimalus kiiresti oma vajalikkudele e-kirjadele ligi pääseda. "Reisin tavaliselt neljal päeval nädalas ning peamiselt Eestis ja Soomes ning tihti olen kontorist väljas, näiteks kusagil hotellis, kus internet muidu puudub," kirjeldas Mäyry, millistes tingimustes teenus ennast õigustab.

Kuna Vodafone'i kaarti maksab näiteks Elisa kliendile ligi 3400 krooni, siis tasub mõelda, sest GPRS-ühendus on küll aeglasem, kuid levi on pea kõikjal Eestis ning ainult GPRS-arvutikaart tunduvalt odavam. 3G- ja 3,5G-levi esialgu vähemasustatud piirkondades oodata ei ole.

Samas töötab uus HSDPA-kaart ka WiFi-, GPRS-, EDGE- ja 3G-kaardina, seega ilma internetita selle kaardiga ei jää. Teenuse hinnad on samuti jäädavalt mahupõhised, seega ei tule kiiruse kasvu eest otseselt juurde maksta, küll tasub jälgida, et suur kiirus surfamishullust ei tekitaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing