Rootsi tõstis intressi 2,5 protsendini

Raivo Sormunen 31. august 2006, 00:00

Rootsi keskpank tõstis eile neljandat korda käimasoleval aastal baasintressimäära ja summutas turul levivaid spekulatsioone, et kiirendab intresside tõstmist.

Uus 2,5protsendine baasintressimäär jääb Euroopa vastavale näitajale 0,5 protsendipunkti võrra alla. "Rootsi baasintress tõuseb enam-vähem vastavalt turu ootustele," teatas keskpank eile. Turgudel spekuleeritakse, et 2006. aastal tehakse veel kaks 0,25protsendipunktist intressitõstet.

Rootsi keskpank on tõstnud baasintresse aeglasemalt kui Euroopa ja USA keskpank, kuna inflatsioon on püsinud alates 2003. aasta septembrist allpool sihtmärki.

Samas on mitmed analüütikud väljendanud muret tarbijate üha tõusva laenukoormuse ja kinnisvarahindade kasvu pärast ning on öelnud, et majandusstabiilsuse hoidmiseks oleks kiirem intresside tõstmine hädavajalik. Aastaga on eraisikute laenukoormus tõusnud riigis 13% ja korterite hinnad kallinenud 17%.

Rootsi valitsus ennustab, et käimasoleval aastal ulatub riigi majanduskasv umbes 4 protsendi juurde ja inflatsioon kiireneb praeguselt 1,4 protsendilt paari aastaga 2 protsendini.

Suurfirmad nagu Skanska AB ja Ericsson AB on hakanud taas oma töötajaskonda kasvatama ja riik on enne järgmisel kuul toimuvaid valimisi tõstnud kulutusi, et uusi töökohti luua.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing